استقرار یک ناوشکن آمریکا در آبهای گرجستان

آمريكا,گرجستان

سفارت آمریکا در تفلیس اعلام کرد، یکی از کشتی‌های جنگی آمریکا با پیام حمایت از اقدامات ناتو در بحبوحه درگیری‌های اوکراین، برای ماموریتی آموزشی وارد بندر "باتومی" گرجستان در دریای سیاه شد.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا) به نقل از خبرگزاری فرانسه، سفارت آمریکا در تفلیس اعلام کرد: ناوشکن "لابون" حامل موشک‌های هدایت‌شونده از ناوگان ششم نیروی دریایی آمریکا با گارد ساحلی گرجستان مانور آموزشی مشترک همیشگی را برگزار خواهد کرد.

این سفارتخانه در بیانیه‌ای عنوان کرد: این اقدام بر تعهد آمریکا برای تقویت روابط با متحدان و شرکای ناتو همچون گرجستان مجددا تاکید کرده و در راستای پیشبرد اهداف مشترک ارتقاء امنیت و ثبات در منطقه دریای سیاه خواهد بود.

الحاق شبه‌جزیره کریمه به روسیه و حمایت مسکو از جدایی‌طلبان شرق اوکراین هشدارهایی برای گرجستان که در سال 2008 میلادی جنگ مختصری با روسیه داشت، بوده است

بحران اوکراین باعث ایجاد بدترین رویارویی میان روسیه و غرب از زمان جنگ سرد شده و آمریکا در چند روز گذشته گفت، تسلیحات سنگینی را در مرکز و شرق اروپا مستقر می‌کند؛ اقدامی که باعث خشم و عصبانیت مسکو شد.

درخواست گرجستان برای پیوستن به ناتو و اتحادیه اروپا باعث خشم و عصبانیت روسیه شده چراکه به شدت با توسعه ائتلاف ناتو در کشورهای شوروی سابق مخالف است. کشتی‌های جنگی آمریکا به دنبال درگیری‌های گرجستان- روسیه در اوت سال 2008 میلادی، کمک‌های بشردوستانه‌ای را به تفلیس تحویل دادند.

مسکو ضمن انتقاد از این تصمیم برای اعزام این کشتی‌های جدید پیشرفته، گفته بود این کشتی‌ها برای ماموریت‌های کمکی مناسب نیستند.

انتهای پیام

کد N872688