اقدام آتن برای جلوگیری از خروج سرمایه از بانک ها

سیاسی

نخست وزیر یونان اعلام کرد بانک های این کشور روز دوشنبه تعطیل خواهند بود و میزان خروج سرمایه ها و سپرده ها نیز محدود خواهد شد.

به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از خبرگزاری فرانسه، الکسیس چیپراس اظهار داشت که دولتش درخواستی مجدد برای دریافت وام کوتاه مدت (چند روزه) به اتحادیه اروپا فرستاده است.

گفتگوها برای پرداخت بسته کمک های مالی به یونان بعد از آنکه نخست وزیر یونان پیشنهادات وام دهندگان را تحقیر آمیز نامید و خواستار برگزاری همه پرسی درباره آن در روز پنجم جولای شد، شکست خورد.

در پی این اتفاق مردم یونان امروز با مراجعه به بانک ها و ایجاد صف های طولانی در برابر خودپردازها، مقادیر زیادی از موجودی حساب های خود را از بانک های این کشور خارج کردند. این در حالی است که دولت یونان باید تا روز سه شنبه یک میلیارد و 600 میلیون دلار از اقساط وام های قبلی خود از صندوق بین المللی پول را پرداخت کند.

کارشناسان می گویند که اگر یونان و اتحادیه اروپا نتوانند به توافقی درباره بسته کمک های مالی این کشور دست یابند، احتمال خروج آتن از حوزه پولی یورو وجود دارد که این امر به تضعیف بیشتر یورو در برابر دلار خواهد انجامید.