القاعده تخریب اماکن تاریخی و مذهبی یمن را آغاز کرد

سیاسی

القاعده پس از چندین هفته کنترل بر شهر بندری المکلا در جنوب یمن بالاخره چهره واقعی خود را نشان داد و همانند داعش تخریب اماکن مذهبی، بارگاه‌ها و آثار تاریخی این شهر را آغاز کرد.

به گزارش خبرگزاری داشجویان ایران (ایسنا) به نقل از الشرق الاوسط، القاعده در شبه جزیره عرب یا همان شاخه یمنی القاعده که از دوم آوریل گذشته کنترل شهر المکلا، مرکز استان حضرموت در جنوب یمن را به دست گرفته اعلام کرد قصد دارد حمله گسترده‌ای را برای نابودی تمامی آرامگاه‌ها، بارگاه‌ها و اماکن مذهبی آغاز کند.

این گروه تروریستی در اقدامی مقدماتی آرامگاه‌ها و اماکنی که دارای نمادهایی از صوفی‌ها در تمدن حضرموت بودند را تخریب کردند.

بر اساس نظر تحلیل‌گران، تشکیلات تروریستی القاعده شیوه داعش را در پیش گرفته و اقدامات امروز القاعده در شهر المکلا بسیار به اقدامات داعش در شهرهای موصل، کرکوک، و تلعفر عراق و نیز تخریب شهر تاریخی تدمر (پالمیرا) در سوریه و هم چنین طرابلس پایتخت لیبی و دیگر شهرهای تحت کنترل داعش شباهت دارد. داعش در این شهرها با استفاده از لودر و بلدوزر و نیز شیوه‌هایی چون بمب‌گذاری و انفجار اماکن دینی و مذهبی همانند بارگاه پیامبران، آرامگاه علما، مساجد شیعیان و غیره را تخزیب کرد.

روزنامه فرامنطقه‌ای شرق الاوسط به نقل از برخی چهره‌های سیاسی یمن نوشت: القاعده پس از مدت‌ها ظاهر‌سازی که با هدف جلب تایید دم صورت گرفت، بالاخره چهره واقعی خود را نمایان کرد و اکنون المکلا در اختیار این تشکیلات است و می تواند در آن« نیروها و فرماندهانا خود را گرد هم آورد و با بمب‌گذاری‌های متعدد در شهر و استقرار سلاح‌های سنگین و نیمه سنگین منطقه را برای خود ایمن ساخته و کنترل خیابان‌های اصلی آن را به دست بگیرد. علاوه بر این با حفر خندق در اطراف شهر و برپایی خاکریز خود را برای مقابله با هر خطری آماده ساخته است.

انتهای پیام

کد N872101