خبرگزاری فرانسه: «مرحله حساس» مذاکرات هسته ای در وین آغاز شد

ایرنا نوشت:

خبرگزاری فرانسه نوشت: فقط سه روز مانده به مهلت نهایی امضای توافقی برای جلوگیری از هر گونه تلاش ایران در زمینه تسلیحات هسته ای، مذاکرات بین ایران و آمریکا روز یکشنبه وارد «مرحله ای حساس» شد.

این خبرگزاری در گزارشی به قلم سیمون استرودی و جو بایدل نوشت: فدریکا موگرینی مسوول سیاست خارجی اتحادیه اروپا قرار است یکشنبه (امروز)، یک روز پس از بازگشت جان کری وزیر خارجه آمریکا و محمدجواد ظریف همتای ایرانی به وین و انجام مذاکراتی که ظاهرا پیشرفت چندانی نداشت، وارد وین شود.

یک دیپلمات غربی گفت: بدیهی است که ما اکنون در مرحله حساسی بسر می بریم. تنش ها در روزهای پایانی بیشتر شده اما همواره انتظار چنین وضعیتی می رفت.

قدرت های جهانی موسوم به گروه 1+5 شامل انگلیس، چین، فرانسه، آلمان، روسیه و آمریکا در تلاش برای پرداختن به جزییات نهایی توافق نهایی برای کنترل برنامه هسته ای ایران هستند. آنها بر اساس الگوهای چارچوب هسته ای مورد توافق دوم آوریل (13 فروردین) در لوزان، به دنبال دستیابی به توافقی تا ضرب الاجل 30 ژوئن (9 تیر) هستند.

وزیر خارجه ایران تایید کرد که برای دستیابی به پیشرفت، به تلاش جدی مذاکره کنندگان نیاز هست اما عباس عراقچی معاون ظریف می گوید: بخش هایی از چارچوب توافق لوزان دیگر کارآیی ندارد زیرا دیگر کشورها مواضع خود را تغییر داده اند.

بر اساس این گزارش، عراقچی در گفت و گو با تلویزیون عرب زبان العالم ایران، گفت: ما در لوزان به راه حل هایی درباره بسیاری از مسائل دست یافتیم اما برخی موارد حل نشده باقی ماند. اکنون برخی از راه حل های بدست آمده در لوزان دیگر کارآیی ندارد زیرا پس از مذاکرات لوزان، برخی از کشورهای عضو گروه 1+5 اظهاراتی کرده اند و تغییراتی در مواضع آنها مشاهده شد که این، کار را دشوار می کند.

مقامات تایید کرده اند که ضرب الاجل 30 ژوئن ممکن است تمدید شود، اما برخی از دیپلمات ها هر گونه تمدید رسمی چند ماهه دیگر مذاکرات را که تاکنون دو سال طول کشیده است، اساسا تکذیب کرده اند.

فرانس پرس نوشت: با افزایش فشار دیپلماتیک، وزیران کشورهای انگلیس، چین، آلمان و روسیه نیز قرار است در چند روز آتی وارد وین شوند.

این خبرگزاری افزوده است: امید می رود توافق هسته ای به بن بستی که به سال 2002 باز می گردد پایان دهد؛ وضعیتی که به روابط جمهوری اسلامی و جهان آسیب رسانده است.

52310

کد N871751