مهر گزارش می دهد؛

عقرب شناسایی!/جت شناسایی «اسکورپیون» را بهتر بشناسیم

سیاسی

هواپیمای شناسایی و تاکتیکی «اسکورپیون» در دومین نمایش پروازی خود به نمایشگاه هوایی پاریس آمد.

خبرگزاری مهر-گروه سیاست: شرکت «تکستران» آمریکا که مجموعه ای از شرکت های اقماری خود در زمینه ی طراحی هواپیما، بالگرد و پهپاد فعالیت می کند یکی از جدیدترین محصول خود بنام «اسکورپیون» که یک جت تاکتیکی-شناسایی است را در نمایشگاه هوایی پاریس ۲۰۱۵ به پرواز در آورد.

این جنگنده چند منظوره که از زمان رونمایی در سال ۲۰۱۳ تا کنون ۴۰۰ ساعت پرواز آزمایشی انجام داده است. به گفته مسئولان این شرکت آمریکایی کاربرد این هواپیما برای کشورهایی است که نیاز به اطلاعات گسترده، شناسایی و نظارت دارند و در حال حاضر این عملیات ها را با استفاده از هواپیماهای کوچک تجاری انجام می دهند که با بکارگیری اسکورپیون می توانند قدرت انفعال بیشتری در حوزه ماموریت های ISR (جمع آوری اطلاعات، نظارت و شناسایی) داشته باشند.

بگفته رون پارکر مهندس پرواز آزمایشی این پروژه، نمونه دوم این هواپیما در حال ساخت می باشد که پس از دریافت گواهینامه استاندارد به پرواز در خواهد آمد. به گفته وی نمونه دوم این هواپیما متفاوت تر از نمونه فعلی آن است زیرا اسکورپیون-۱ در حقیقت یک هواپیمای تجربی بوده و در مدل دوم ایرادات و اشکالات نمونه ی اولیه بر طرف خواهد شد.

توانایی انجام مانورهای سریع در سرعت های زیر صوت و قابلیت مشاهده اطلاعات ثبت شده بصورت برخط از دیگر ویژگی های اسکورپیون است. این هواپیما از دو موتور توربو فنTFE۷۳۱ برای نیروی پیشرانه خود استفاده می کند، دو نفر خدمه هدایت آن را بر عهده دارند و برد عملیاتی در حدود ۲۸۰۰ مایل را دارد.

۶ مقر نصب تسلیحات در زیر بدنه ی این هواپیما تعبیه شده که قابلیت حمل ۶۲۰۰ پوند مهمات را برای این هواپیما ممکن می سازد. هر فروند از این هواپیما توسط شرکت سازنده ی آن در حدود ۲۰ میلیون دلار قیمت گذاری شده است.