همفکری اوباما با پکن؛ آمریکایی‌ها خشن، مسلح و نژادپرست هستند

دولت چین در گزارشی به انتقاد از سیاست‌های دولت آمریکا پرداخته و این کشور را که خود را مهد آزادی و حقوق بشر می‌داند به نقض گسترده حقوق اقلیت‌ها، خشونت و اعمال شکنجه علیه زندانیان متهم می‌کند و این در حالی است که نخستین رئیس‌جمهور سیاهپوست این کشور نیز با این مساله موافق است.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا) به نقل از پایگاه خبری اگزماینر، مایک بیکر، استراتژیست سیاسی می گوید: اظهارات اخیر باراک اوباما، رئیس‌جمهوری آمریکا احتمالاً آنقدر بهانه به دست جمهوری خلق چین می‌دهد که بتواند در 10 سال آتی تبلیغاتش را اشاعه دهد.

اطلاعات شورای کشور چین در گزارشی که اخیراً درباره حقوق بشر آمریکا منتشر کرده، آورده است: آمریکا در سال گذشته میلادی هیچ پیشرفتی در رابطه با مسائل حقوق بشری نداشته است.

بیکر افزود: در حقیقت چین در گزارش خود مدعی است، در کشوری که نخستین رئیس‌جمهور آمریکایی- آفریقایی خود را انتخاب کرده، مشکلات جدید و بزرگی وجود دارد.

در گزارش دولت چین آمده است: پول در سیاست‌های آمریکا یکی از عوامل تصمیم‌گیرنده است، حقوق سیاسی شهروندان آمریکایی به طور کامل حفظ نمی‌شود و تلاش‌های کافی برای تضمین حقوق اجتماعی و اقتصادی شهروندان آمریکا صورت نگرفته است.

اوباما نیز اخیراً در اظهاراتی گفت، نژادپرستی در خون آمریکایی‌ها است و باید به این مشکل رسیدگی شود تا تغییر کند.

چین تاکید کرده است: آمریکا گرفتار افزایش مالکیت سلاح و وقوع مکرر جنایت‌های خشونت‌آمیز شده است. بیش از دو سوم از خودکشی‌های رخ داده در سال 2014 میلادی در آمریکا با استفاده از سلاح‌های گرم بوده است.

این گزارش همچنین آمریکا را به استفاده از شکنجه در بازجویی‌ها به ویژه روش‌های استفاده شده توسط آژانس اطلاعات مرکزی آمریکا (سیا) متهم می‌کند. این در حالی است که دولت اوباما و اکثر اعضای حزب دموکراتیک آمریکا نیز چنین شکایتی را مطرح کرده‌اند.

مایک بیکر گفت: به نظر می‌آید که دولت اوباما و حزب دموکراتیک با دولت کمونیست چین همفکر هستند.

در گزارش چین آمده است: بسیاری از حقایق و شواهد نشان می‌دهند که آمریکا، یکی از مدافعان خودخوانده حقوق بشر در سال 2014 میلادی، هیچ پیشرفتی در مسائل حقوق بشری نداشته بلکه گرفتار مشکلات جدید چشمگیری نیز شده است. در حالی که وضعیت حقوق بشر آمریکا به شدت وخیم شده، واشنگتن در کشورهای دیگر نیز به طور بی‌شرمانه‌ای حقوق بشر را نقض کرده است.

در گزارش چین که طی آن آمریکا به داشتن مشکلات تبعیض نژادی از جمله تبعیض بنیادین علیه اقلیت‌های قومی متهم می‌شود، آمده است: تبعیض نژادی گسترده در داخل سیستم عدالت کیفری و اجرای قانون آمریکا وجود دارد. اقلیت‌ها و افراد بومی مورد نابرابری‌هایی در خدمات درمانی، آموزش، عدالت و دیگر حوزه‌ها قرار دارند.

«کمیته نابودی تبعیض نژادی سازمان ملل» در اوت سال 2014 میلادی آمریکا را به خاطر نقض حقوق اقلیت‌های قومی، مردم بومی، مهاجران و دیگر گروه‌های اقلیت محکوم کرد.

در این گزارش همچنین به مسائل حفاظت نامناسب از حقوق زنان و کودکان و جاسوسی غیرقانونی از رهبران جهان و غیرنظامیان توسط آژانس امنیت ملی آمریکا نیز اشاره شده است.

انتهای پیام

کد N871677