پروتکل تشکیل نیروی مشترک عربی آماده است

سیاسی

روسای ستاد ارتش کشورهای عربی در پی نشست‌های اخیر خود، پیش‌نویس پروتکل تشکیل نیروی مشترک دفاعی که اساس آن نیروهای زمینی است تهیه و در میان کشورهای عضو اتحادیه عرب توزیع کردند.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، به نوشته روزنامه فرامنطقه‌ای الحیاه، عبدالفتاح سیسی، رئیس‌جمهور مصر در نشستی با نبیل العربی، دبیرکل اتحادیه عرب و محمود حجازی، رئیس ستاد ارتش مصر درخصوص پیش‌نویس پروتکل ویژه تشکیل نیروی مشترک عربی بحث و گفت‌وگو کرد.

به گفته علاء یوسف، سخنگوی رسمی دفتر ریاست‌جمهوری مصر، العربی در این نشست اعلام کرد که تهیه پیش‌نویس پروتکل تشکیل نیروی مشترک عربی نتیجه نشست‌های روسای ستاد ارتش کشورهای عضو اتحادیه عرب بوده و اصلاحاتی در این پیش‌نویس براساس پیشنهادات کشورهای عربی ایجاد شده است.

العربی در این دیدار تصریح کرد: هدف از تشکیل نیروی مشترک عربی مداخله نظامی سریع برای مقابله با چالش‌هایی است که امنیت و حاکمیت ملی کشورهای عربی را تهدید می‌کند.

سخنگوی دفتر ریاست‌جمهوری مصر تاکید کرد که محمود حجازی در این دیدار نتایج گفت‌وگوهای روسای ستاد ارتش کشورهای عربی را درخصوص تمامی جوانب تشکیل نیروی عربی مشترک و اقدامات و ابزار لازم برای اجرا کردن این طرح ارائه کرد.

وی تاکید کرد که سیسی به عنوان رئیس دوره‌ای اتحادیه عرب پیش‌نویس مذکور را در میان کشورهای عضو توزیع کرده و به هماهنگی و گفت‌وگو با بقیه کشورهای عربی می‌پردازد تا نتایج این گفت‌وگوها و پیش‌نویس پروتکل تشکیل نیروی مشترک عربی در نشست شورای دفاع مشترک عربی مطرح و تصویب شود.

همچنین منابع آگاه به روزنامه فرامنطقه‌ای الحیاه اعلام کردند که پروتکل تشکیل نیروی مشترک عربی بر این اساس است که مشارکت در این نیرو اختیاری است و اساس آن نیروی زمینی می‌باشد اما در هنگام نیاز می‌توان با نیروی هوایی یا دریایی از آن حمایت به عمل آورد.

این منابع اعلام کردند: هر کشوری از کشورهای عربی که این پروتکل را امضا کند میزان مشارکت نیروهای خود را نیز مشخص می‌کند. این نیروها در کشورهای خود حضور دارند و در آینده برای آموزش‌های مشترک که شورای دفاع مشترک متشکل از وزرای دفاع و خارجه اعراب آن را مشخص می‌کند، گردهم می‌آیند.

به گفته این منابع یک فرماندهی مشترک برای این نیروها به مدت دو سال و یک فرمانده برای عملیات‌ها انتخاب می‌شود. این نیروی مشترک جز با درخواست کشور وارد هیچ درگیری نمی‌شود و احتمالاً مشابه نیروهای حافظ صلح باشد.

انتهای پیام

کد N871547