عامل حمله اخیر به هلیکوپتر ارتش کلمبیا مشخص شد

شورشیان چپ‌گرای ارتش آزادی‌بخش ملی مسوولیت حمله اخیر به هلی‌کوپتر ارتش کلمبیا را که در جریان آن هشت نظامی کشته شدند، برعهده گرفتند.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، به نقل از خبرگزاری فرانسه، این حادثه دوشنبه هفته گذشته در شهر نورته د سانتاندر واقع در شمال کلمبیا رخ داد. شورشیان ارتش آزادی‌بخش ملی موسوم به ای ال ان (ELN) در بیانیه‌ای اعلام کردند: یگان‌های ای ال ان در 22 ژوئن یک هلی‌کوپتر بلک هاوک مدل ای جی سی – 185 را هدف قرار دادند و ساقط کردند.

ارتش کلمبیا دوشنبه گذشته خبر این حمله را اعلام کرد اما نیروهای مسلح انقلابی کلمبیا موسوم به فارک را مقصر آن دانست.

در هفته‌های اخیر درگیری‌ها در کلمبیا به شدت افزایش یافته است که علت آن پایان آتش‌بس یکجانبه از سوی گروه شورشی فارک است. برقراری آتش‌بس یکجانبه امیدهایی را برای پایان درگیری‌ها و رسیدن به توافق صلح به وجود آورده بود. گفت‌وگوهای صلح از نوامبر 2012 میان دولت کلمبیا و شورشیان فارک انجام می‌شود.

اما شورشیان ای ال ان که تعداد نیروهای کمتری دارند، به تازگی وارد فرایند مذاکرات صلح شده‌اند و این مذاکرات مقدماتی تاکنون راه به جایی نبرده است.

درگیری‌ها در کلمبیا از زمان تاسیس گره فارک در 1964 جان بیش از 200 هزار تن را گرفته و بیش از شش میلیون تن را آواره کرده است. گروه فارک حدود 8000 شبه‌نظامی در مناطق شهری دارد و میزان نیروهای شورشیان ای ال ان حدود 2500 تن است.

انتهای پیام

کد N871504