بازداشت یک سرکرده حزب بعث عراق در کرکوک

عراق

نخست وزیر عراق از بازداشت یکی از مسئولان سابق حزب منحل شده بعث و یکی از برجسته‌ترین افرادی که از زمان سقوط نظام صدام بازداشت نشده بود، خبر داد.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، به نقل از شبکه خبری اسکای نیوز عربی، حیدر العبادی، نخست وزیر عراق در سخنانی در مراسم سندیکای خبرنگاران عراقی تصریح کرد: به شما این خبر خوش را می‌دهم و برای نخستین بار اعلام می‌کنم که دستگاه اطلاعاتی توانست عبدالباقی سعدون، فرد تحت تعقیب نیروهای امنیتی را بازداشت کند و او اکنون به بغداد منتقل شده است.

وی افزود: این پیروزی نیروهای امنیتی و اطلاعاتی ما است که توانسته‌اند این فرد را بازداشت کنند.

یک افسر مسئول در سازمان اطلاعات که خواست نامش فاش نشود، عنوان داشت که بازداشت السعدون پس از پیگیری‌هایی که بیش از یک سال به طول انجامید، صورت گرفت و وی در عملیاتی دقیق و بدون مقاومت در شهر کرکوک بازداشت شد.

در همین حال، منابع خاطرنشان کردند که بازداشت السعدون جمعه شب و در عملیاتی در مرکز کرکوک صورت گرفت و نام وی در لیست افراد تحت تعقیب آمریکا قرار داشت و او از رهبران حزب منحل شده بعث بود.

السعدون چندین پست رهبری را در حزب بعث در دوره حکومت صدام برعهده داشت و آمریکا پس از سقوط نظام صدام و بعد از حمله به عراق در سال 2003، وی را در فهرست برجسته ترین افراد تحت تعقیب قرار داد و او را به جنایت علیه بشریت در هنگام سرکوب اعتراضات شیعیان عراقی در سال 1999 متهم کرد.

دولت عراق در سال 2005 جایزه‌ای به ارزش یک میلیون دلار را برای کسی که اطلاعاتی از السعدون بدهد اختصاص داده بود.

انتهای پیام

کد N871360