بیان دغدغه‌ها و مطالبات احزاب به وزیر کشور

گردهمایی دبیران کل احزاب و تشکل‌های سیاسی کشور با حضور وزیر کشور برگزار شد.

به گزارش خبرنگار سیاسی خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، در این همایش که در محل وزارت کشور برگزار شد علاوه بر وزیر کشور حسین هاشمی استاندار تهران، محمدحسین مقیمی معاون سیاسی وزیر کشور و رضازاده مدیرکل سیاسی وزیر کشور حضور داشتند.

در این گردهمایی نمایندگان جریان‌های سیاسی اصولگرا، اصلاح طلب و مستقل به بیان نقطه نظرات خود پرداختند.

کنعانی مقدم دبیرکل حزب سبز از احزاب اصولگرا در این جلسه گفت: دغدغه ما درباره لایحه احزاب است. انتظار ما این بود که این لایحه به مجلس فرستاده شود زیرا در طرح فعالیت احزاب که در مجلس به تصویب رسیده کاستی‌های فراوانی وجود دارد و باید اصلاحاتی در آن انجام شود زیرا اگر بدون قانون انتخابات مناسبی وارد عرصه انتخابات شویم با چالش روبرو می‌شویم.

وی افزود: باید تکلیف لایحه جرم سیاسی مشخص شود تا هزینه فعالیت سیاسی کاهش یابد.

در ادامه حسن بیادی به نمایندگی جمعیت آبادگران یکی دیگر از اصولگرایانی بود که به ساختار اجرایی کشور انتقاد وارد کرد و گفت: در این ساختار احزاب هیچ جایگاهی ندارند و باندها به جای احزاب فعالیت می‌کنند.

وی همچنین گفت: بنگلادش و افغانستان هم به لحاظ حزبی از ما جلوتر هستند. ما حتی شورایاری‌ها را نیز برنمی‌تابیم. ما باید ساختار اجرایی کشور را اصلاح کنیم.

محمدنبی حبیبی دبیر کل حزب موتلفه نیز با بیان اینکه یکی از لازمه‌های تحقق جمهوریت نظام توسعه فرهنگ تحزب است اظهار کرد: نباید در قانون، احزاب عزای احزاب خوانده شود. ما با همین قانون احزاب می‌توانیم دولت، مجلس و شورای شهر و روستای حزبی داشته باشیم.

این فعال سیاسی اصولگرا خاطرنشان کرد: ما اگر احزاب توانمند داشته باشیم می‌توانیم رقابت‌های انتخاباتی را از مرحله شعار دادن خارج کنیم. اکنون رقابت شعارها و لفظ‌ها در انتخابات تعیین کننده است اما احزاب برای انتخابات برنامه‌، ایدئولوژی و کادر دارند.

وی در پایان افزود: قانون احزاب دارای مشکلات زیادی است. ما همچنین باید برای تقویت فرهنگ تحزب تلاش کنیم.

به گزارش ایسنا، در ادامه این گردهمایی فرج کمیجانی دبیر مجمع فرهنگیان ایران اسلامی از تشکل‌های اصلاح طلب با اشاره به وجود مشکلات تاسیس دفاتر احزاب در استان‌ها از وزیر کشور خواست یک دستورالعمل واحدی در این زمینه در نظر گرفته شود.

وی همچنین از وزیر کشور خواست که فضای مناسب و امنی برای فعالیت‌های انتخاباتی فراهم شود تا کسی به خود اجازه ندهد بنا به تشخیص خود نظم جلسات را به هم بزند.

وی در پایان از وزیر کشور خواست برای عملیاتی شدن اصولی از قانون اساسی که به فعالیت احزاب مربوط می‌شود، تلاش بیشتری داشته باشد.

در ادامه ابوالحسنی عضو شورای مرکزی حزب اعتماد ملی هم از وزارت کشور خواست تا نقش بیشتری برای توسعه احزاب داشته باشد.

وی همچنین با اشاره به اینکه استانی شدن انتخابات می‌تواند در گسترش احزاب موثر باشد، خاطرنشان کرد: وزارت کشور باید برای تامین امنیت جلسات سیاسی اقدام جدی‌تر کند.

کواکبیان رییس مجمع عمومی خانه احزاب نیز در سخنان کوتاهی گفت: در روز 15 مرداد مجمع عمومی عادی خانه احزاب برگزار می‌شود و احزاب تا اول مرداد فرصت دارند نوع گرایش‌های سیاسی خود را اعلام کنند.

قدرت علی حشمتیان دبیرکل جمعیت مستقل ایران اسلامی نیز به نمایندگی از گرایش مستقل گفت: مستقلین از اول انقلاب فعالیت داشته و در مجلس پنجم نیز جریان مستقلی را تشکیل داده‌اند بنابراین جریان مستقل باید یک جریان در کنار دو جریان اصولگرا و اصلاح طلب در نظر گرفته شود.

وی همچنین نسبت به دعوت نشدن احزاب مستقل به مراسم افطاری رییس جمهور انتقاد کرد.

به گزارش ایسنا، مرتضوی کیاسری از جریان مستقل درباره محل خانه احزاب و توجه به نامگذاری روز احزاب، شیخیان (از جریان مستقل) درباره مالیات احزاب، محمدرضا راه چمنی (اصلاح طلب) درباره طرح استانی شدن انتخابات، تقواییان (اصلاح طلب) درباره گشوده شدن فضا برای فعالیت اصلاح‌طلبان و خانم رحیمی (اصولگرا) درباره لزوم حضور زنان در عرصه‌های اجتماعی و سیاسی نقطه نظرات خود را بیان کردند.

انتهای پیام

کد N871131