آمریکا در تدارک جایگزینی موتورهای موشک ساخت روسیه

نیروی هوایی آمریکا اعلام کرد، رقابت برای ساخت یک سیستم احتراق راکتی که به وابستگی آمریکا در موتورهای موشکی ساخت روسیه پایان دهد، با واکنش گسترده از جانب شرکت‌های داخلی مواجه شده است.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، به نقل از خبرگزاری رویترز، ساموئل گریوز، رئیس مرکز سیستم‌های موشکی و فضایی نیروی هوایی آمریکا گفت: این تمایل آمریکاست که از وابستگی به سیستم احتراق و موتورهای موشک ساخت روسیه خلاص شود.

موتورهای RD-180 روسیه در راکت‌های اطلس 5 برای به پرواز درآوردن اکثر ماهواره‌های نظامی آمریکا مورد استفاده قرار می‌گیرند. کنگره آمریکا واردات RD-180 روسیه را به عنوان بخشی از تحریم‌ها علیه روسیه ممنوع کرده است.

نیروی هوایی آمریکا امیدوار است که دو شرکت سهامی عام - خاص در داخل کشور بتوانند به وابستگی ارتش به این سیستم‌های احتراق ساخت روسیه پایان دهند. ائتلاف متحد پرتاب، یک شرکت مشترک میان لاکهید مارتین آمریکا و بوئینگ فرانسه است که می‌خواهد این سیستم را تولید کند.

رئیس مرکز سیستم‌های موشکی و فضایی نیروی هوایی آمریکا ادامه داد: ما الان این ظرفیت را نداریم که موتوری را جایگزین RD-180 روسیه کنیم.

نیروی هوایی آمریکا قصد دارد تا 160 میلیون دلار را بین چهار کمپانی تا پیش از پایان 2015 تقسیم کند و پس از 12 تا 18 ماه مطالعه، دو سیستم برای ساخت انتخاب می‌شوند. پیشنهادهای اولیه طی چند روز آتی مطرح خواهند شد.

انتهای پیام

کد N871040