چین: تغییر موضع در دریای چین جنوبی ما را شرمنده خواهد کرد

جمهوري چين

وزیر خارجه چین اعلام کرد، تغییر مواضع پکن در دریای چین جنوبی پیشینیان این کشور را خجل خواهد کرد در حالی که عدم مقابله با نقض حاکمیت چین در این منطقه فرزندان این کشور را شرمنده می‌کند.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا) به نقل از خبرگزاری رویترز، چین با ساخت جزایر مصنوعی در آب‌های دریای چین جنوبی فعالیت‌های زیادخواهانه خود در این منطقه را افزایش داده است؛ آب‌هایی که کشورهای دیگری چون فیلیپین ادعا می‌کنند در آن سهم دارند.

در همین حال وانگ یی، وزیر خارجه چین با اشاره به نام چینی جزایر اسپارتلی در دریای چین جنوبی گفت: هزار سال پیش چین کشوری با مردمانی دریانورد بود. بنابراین کاملا طبیعی است که چین اولین کشوری باشد که جزایر "نانشا" را کشف کرده و از آنها بهره‌برداری کرده است.

وانگ یی ادامه داد: حاکمیت چین بر این جزایر نه گسترش می‌یابد و نه محدودتر می‌شود چراکه در هر دو صورت ما در مقابل آیندگان و پیشینیانمان شرمنده خواهیم بود.

چین ادعا می‌کند که بیش از 90 درصد این آب‌های غنی که یکی از مهم‌ترین مسیرهای آبی مبادلاتی هستند، متعلق به این کشور است. این در حالی است که فیلیپین، برونئی، ویتنام، مالزی و تایوان نیز ادعاهایی را درباره این دریا مطرح می‌کنند.

وزیر خارجه چین در ادامه سخنان خود در حضور دانشگاهیان چین اظهار کرد، دولت چین در صورتی که اجازه دهد تجاوز به حاکمیت چین و نقض منافع آن ادامه یابد نمی‌تواند به چهره فرزندانش نگاه کند.

روز گذشته (جمعه) معاون وزیر خارجه آمریکا رفتار پکن در دریای چین جنوبی را مشابه رفتار روسیه در شرق اوکراین توصیف کرده بود.

وانگ یی به این سخنان واکنشی نشان نداد اما به شدت از احیاسازی اراضی و بهبود وضعیت زندگی در آن دفاع کرد.

انتهای پیام

کد N871012