خونتای تایلند از برگزاری سمیناری درباره اوضاع حقوق بشری ویتنام ممانعت کرد

سیاسی

دولت خونتای تایلند از برگزاری یک سمینار درباره گزارش حقوق بشر ویتنام در بانکوک ممانعت به عمل آورده و اعلام کرد که این گزارش می‌تواند بر روابط امنیتی و دو جانبه دو کشور اثر بگذارد.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، به نقل از خبرگزاری آسوشیتدپرس، در گزارش دیده‌بان حقوق بشر مستقر در نیویورک به مساله تحت پیگرد قرار گرفتن مسیحیان مونتاگنارد ویتنام توسط دولت این کشور اشاره شده و آمده است که اعمال مذهبی این افراد توسط دولت هانوی شیطانی خوانده می‌شود.

پلیس تایلند در بیانیه‌ای اعلام کرد که برگزاری این سمینار در کلوپ خبرنگاران خارجی تایلند درباره گزارش حقوق بشر در ویتنام می‌توانست بر امنیت کشور و روابط دوستانه میان بانکوک و هانری و همکاری میان دو طرف اثر بگذارد.

این سومین سمینار در ماه جاری میلادی است که کنسل شده است. دو سمینار قبلی درباره حقوق بشر در تایلند و قانون سختگیرانه حفاظت از پادشاهی این کشور بود.

بیش از ده‌ها تن از نیروهای لباس شخصی و پلیس یونیفورم‌پوش تایلند در خارج از این کلوپ تجمع کرده بودند. این کلوپ حکم پلیس را از جانب خونتای حاکم دریافت کرد مبنی بر اینکه نباید این گزارش منتشر شود.

گزارش حقوق بشر ویتنام در وب‌سایت این گروه موجود است و نسخه الکترونیکی آن به خبرنگاران از طریق ایمیل ارسال شده است.

محقق ارشد دیده‌بان حقوق بشر در آسیا گفت: لغو برگزاری این سمینار کاملا ناامیدکننده است و نشان می‌دهد که حقوق بشر نمی‌تواند درباره اوضاع تایلند و حتی همسایگان این کشور در جنوب شرق آسیا گزارشی ارایه کند. تایلند هم‌اکنون به عنوان حامی نقض‌کنندگان حقوق بشر در جنوب شرق آسیا شناخته می‌شود و همین امر وجهه تایلند را که حکومت خونتا در آن جریان است، تیره می‌کند.

از زمان روی کار آمدن خونتا در تایلند در پی کودتای مه 2014، مقام‌ها به سرکوب مخالفان و منتقدان پرداخته‌اند و حتی وب‌سایت دیده‌بان حقوق بشر در تایلند برای مدتی توسط دولت مسدود شد. دیده‌بان حقوق بشر در گزارش خود که قرار بود علنی شود از دولت ویتنام خواسته بود تا به سیاست‌های خصمانه‌اش علیه صدها مسیحی مونتاگنارد که مجبور شده‌اند از کشور بگریزند، خاتمه دهد.

در این گزارش آمده، تصاویر و مذهب مونتاگناردها نظیر پروتستان‌های De Ga و کاتولیک‌های Ha Mon توسط دولت هانوی به شدت سرکوب می‌شود و آنها مورد ارعاب، تهدید، دستگیری‌های عامدانه و بازداشت‌های طولانی‌مدت قرار می‌گیرند.

دولت ویتنام تاکنون درباره این گزارش‌ اظهار نظر نکرده است.

انتهای پیام

کد N870960