ضرورت بازنگری آمریکا در برآورد توانایی‌های داعش پس از "جمعه خونین"

سیاسی

آژانس‌های اطلاعاتی آمریکا در حال ارزیابی مجدد داعش به عنوان تهدید منطقه‌ای هستند به ویژه بعد از حملات خونین این گروه در سه کشور مختلف.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، به نقل از پایگاه خبری پولیتیکو، اوایل سال جاری میلادی بود که جیمز کلاپر، مدیر اداره اطلاعات ملی آمریکا به کنگره گفت که داعش تنها یک تهدید منطقه‌ای است و احتمالا عملیات تروریستی علیه متحدان منطقه‌ای، تاسیسات غربی و پرسنل کشورهای غربی در خاورمیانه انجام می‌دهد در همین حال ژنرال مارتین دمپسی،‌ رئیس ستاد مشترک ارتش آمریکا نیز تهدید داعش علیه کشورهای غربی را کم اهمیت جلوه داده وگفت: این گروه تروریستی یک درگیری داخلی برای کشورهای مسلمان است.

اما حملات سه گانه داعش در سه کشور که روز جمعه صورت گرفت و حامیان این گروه تروریستی در رسانه‌های اجتماعی آن را "جمعه خونین" نامیدند، پنتاگون، سیا و سایر آژانس‌های جاسوسی را بر آن داشت تا بار دیگر به ارزیابی مجدد این گروه تروریستی، جاه طلبی‌ها و تهدیدهای آن بپردازند و به این مساله اهمیت دهند که داعش ممکن است تهدیدی علیه آمریکا باشد.

مرکز ملی مقابله با تروریسم آمریکا که با سیا کار می‌کند به دنبال تعیین این ارزیابی مجدد و بررسی حملات صورت گرفته در یک منطقه صنعتی در فرانسه، تیراندازی گسترده در یک ساحل در تونس در شمال آفریقا و انفجار انتحاری در مسجدی در کویت است.

کارشناسان تروریسم و مقامات آمریکایی می‌گویند حتی اگر این حملات توسط تک روهای مرتبط با داعش و به نام این گروه تروریستی صورت گرفته باشد این امر می‌تواند استراتژی دولت باراک اوباما، رئیس جمهوری آمریکا را در قبال آن تغییر دهد چون این استراتژی تنها در حال حاضر شامل کمپین هوایی محدود در عراق و سوریه و متحدان این گروه تروریستی در منطقه است.

حملات سه گانه روز جمعه در سه کشور مختلف تنها چند روز پس از آن صورت گرفت که داعش به حامیان خود تاکید کرد تا رمضان را ماه "فاجعه برای بی‌دینان" تبدیل کنند.

رئیس کمیته امور خارجه مجلس نمایندگان آمریکا اما حملات سه گانه روز جمعه را تصادفی ندانسته و گفت: این حملات نشان می‌دهد که تهدید داعش فراتر از عراق و سوریه است و حضور تروریست‌های داعش در این کشورها باعث گسترش حملات در خود منطقه، اروپا و حتی کشورهایی که شبه نظامیان خارجی از آنها هستند می‌شود.

وی همچنین خواستار همکاری بهتر منطقه‌ای و حملات هوایی بیشتر شد و ادامه داد: ما باید پیام‌های را که باعث جلب توجه جوانان به این گروه می‌شوند نابود کنیم.

انتهای پیام

کد N870938