روسیه: ناتو می خواهد بر اروپا مسلط شود

روسيه,ناتو

وزارت امور خارجه روسیه از نتیجه نشست اخیر وزرای دفاع ناتو در شهر بروکسل انتقاد کرد و گفت این ائتلاف با هدف کسب تسلط بر اروپا اقدام به در پیش گرفتن مسیر افزایش حضور سربازانش در مرزهای روسیه گرفته است.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا)، به نقل از شبکه خبری راشا تودی، وزرای دفاع کشورهای عضو ناتو در نشست دو روزه‌ای که با همتای اوکراینی خود در شهر بروکسل بلژیک داشتند به بحث درباره تدابیری علیه آنچه که "تجاوزگری روسیه" خواندند از جمله افزایش تعداد نیروهای واکنش سریع از 13000 سرباز فعلی به 40000 سرباز و استقرار ادوات زرهی بیشتر از جمله تانک‌های بیشتر در مرزهای روسیه پرداختند.

وزارت امورخارجه روسیه دربیانیه‌ای در واکنش به نتیجه این نشست گفت: تقویت مواضع نظامی ناتو در شش کشوری که هم مرز با روسیه هستند یک خط مشی خطرناک برای تقویت زیرساخت‌های ناتو است.

در این بیانیه ناتو متهم شده است که همان گرایشی را که نخستین بار در نشست سال گذشته این ائتلاف در منطقه ولز آغاز کرده ادامه می دهد.

وزارت امور خارجه روسیه اظهار کرد، توسعه ناتو به سمت شرق تحت بهانه غلط رفتار تجاوزکارانه کشورما انجام می شود.

به گفته این وزارتخانه، این تقویت مواضع نظامی با لفاظی‌های بدخواهانه وغیر دوستانه همراه شده است.

این وزارتخانه در ادامه بیانیه خود آورده است: چنین رویکردی به لحاظ نظامی زیانبار است و موجب افزایش فشار مالی بر کشورهای عضو ناتو می شود و در عین حال توجه این ائتلاف را از مقابله با دیگر تهدیدها نظیر تروریسم و قاچاق مواد مخدر منحرف می سازد.

در این بیانیه تاکید شده است: این بازگشت روشن آمریکا و هم‌پیمانانش به برنامه‌های زمان جنگ سرد آکنده از تشدید تنش‌ها بوده و رقابت تسلیحاتی را تشویق می‌کند. یک چنین اقداماتی فضای قاره اروپا را برای مدتی طولانی مسموم می سازند.

انتهای پیام

کد N870906