گیلانی بالاخره "گردنبند گمشده" را پس داد

سیاسی

نخست‌وزیر سابق پاکستان بالاخره گردنبند اهدایی همسر اردوغان به سیل زدگان پاکستانی را به "اداره ثبت و داده‌های ملی" بازگرداند و به مناقشات پیش آمده پایان داد.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، به نوشته روزنامه نیشن، یکی از سخنگویان اداره ثبت و داده‌های ملی پاکستان گفت: یکی از نمایندگان یوسف رضا گیلانی، نخست وزیر سابق این کشور به همراه یکی از مقامات "آژانس تحقیقات فدرال" به این اداره آمده و گردنبند را به مقامات بازگرداندند. امیر حیات، مدیر اجرایی اداره ثبت و داده‌های ملی این گردنبند را تحویل گرفته است.

یوسف رضا گیلانی در پاسخ به سوالات یکی از بازپرسان آژانس تحقیقات فدرال اذعان اطمینان داده بود که گردنبند را به دولت بازمی‌گرداند. آژانس تحقیقات فدرال به دستور نثارعلی خان، وزیر کشور پاکستان تحقیقاتی را در خصوص این گردنبند "گمشده" به ارزش 6 / 1 میلیون روپیه که از خزانه داری اداره ثبت و داده‌های ملی گم شده بود آغاز کرد.

به گفته منابع رسمی، نماینده گیلانی به همراه نماینده آژانس تحقیقات فدرال ابتدا به "واحد کابینه" رفته تا گردنبند را به خزانه داری بسپارند اما مقامات از تحویل آن امتناع کرده و گفتند، این گردنبند جزو اموال و دارایی‌های آن‌ها نیست. سپس "واحد کابینه" از آن‌ها خواست تا با وزارت امور خارجه تماس بگیرند. وزارت امور خارجه نیز تمایلی برای دریافت این گردنبند نشان نداد. نهایتا آنها به مقر اداره ثبت و داده‌های ملی رفته و این گردنبند را تحویل دادند.

انعام غنی، مدیر آژانس تحقیقات فدرال پاکستان گفت، اگرچه یوسف رضا گیلانی این گردنبند را تحویل داده اما تصمیم نهایی در خصوص تحقیقات صورت گرفته علیه وی در نتیجه ارزیابی‌های اظهارات مطرح شده و با در نظر گرفتن جایگاه حقوقی این پرونده اتخاذ خواهد شد.

وی افزود: پس از بررسی تمامی جوانب این پرونده، تصمیم نهایی اتخاذ خواهد شد.

همسر، رجب طیب اردوغان، نخست وزیر وقت ترکیه در سال 2010 میلادی این گردنبند را به سیل زدگان پاکستانی اهدا کرد. پس از آن گیلانی تصمیم گرفت این گردنبند را به یکی از زوج های سیل زده در ایالت سند دهد. اما وی در آخرین لحظه تصمیمش را عوض کرده و تصمیم گرفت تا گردنبند را خریداری کرده و پول آن را به این زوج دهد. رئیس وقت اداره ثبت و داده‌های ملی 200 هزار روپیه به هشت زوج جوان داد و این اقدام ارزش گردنبند را به 6 / 1 میلیون روپیه رساند. سپس گردنبند به مالکیت گیلانی درآمد.

گیلانی و علی ارشد حکیم، رئیس وقت اداره ثبت و داده‌های ملی پاکستان اظهارات متفاوتی را به آژانس تحقیقات فدرال مطرح کرده‌اند که ضد و نقیض بوده است.

گیلانی در پاسخی کتبی به بازپرس آژانس تحقیقات فدرال گفت: من هرگز به رئیس وقت اداره ثبت و داده‌های ملی دستور ندادم برای این گردنبند بهایی پرداخت کند و ایشان داوطلبانه این مبلغ را به زوج‌های تازه ازدواج کرده پرداخت کرد. پس از این پرداخت رئیس اداره ثبت و داده‌های ملی هرگز به دنبال گردنبند نیامد و این گردنبند در دفتر نخست وزیر ماند. در نتیجه آن‌ها این گردنبند را به کارمند شخصی من تحویل دادند.

انتهای پیام

کد N870755