روابط شورای همکاری خلیج فارس با عراق و بهانه‌ای به نام تروریسم

سیاسی

کشورهای عضو شورای همکاری خلیج فارس که به بهبود روابط دیپلماتیک با عراق وعده داده‌اند به ظاهر به دنبال امتیازگیری‌هایی از بغداد هستند که می‌تواند حاکمیت ملی این کشور را زیر سوال ببرد؛ امتیازاتی که از درج نام شخصیت‌های مبارز عراقی در لیست تروریسم فراتر رفته و به دنبال تروریست خواندن همه «نیروهای مردمی» عراق است.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا) به نوشته روزنامه الاخبار لبنان، از زمانی که حیدر العبادی فعالیت خود را به عنوان نخست‌وزیر عراق آغاز کرده، این نخستین بار است که از دیپلماسی خود در روابط با کشورهای شورای همکاری خلیج فارس سخن می‌گوید. وی در سخنرانی خود در جمع مبارزان ارتش عراق و نیروهای مردمی در بغداد گفت: کشورهای شورای همکاری خلیج فارس و منطقه باید قدردان عراق و نیروهایش باشند چراکه اگر نیروهای ما نبودند درهای این کشورها به روی داعش باز می‌شد.

اظهارات العبادی همزمان با آن ایراد شد که تلویزیون رسمی عراق اتهامات خالد بن حمد آل خلیفه، وزیر خارجه بحرین به بغداد مبنی بر آموزش تروریست‌ها در عراق و اعزام آنها به بحرین را تکذیب کرد. اتهامات وزیر خارجه بحرین در واکنش به بیانیه وزارت خارجه عراق درخصوص بازنگری در حکم حبس شیخ علی سلمان، دبیرکل جمعیت الوفاق بحرین، بزرگترین گروه شیعه مخالف در این کشور ایراد شد.

به دنبال اعلام عربستان و قطر برای بازگشایی سفارت خود در بغداد، بیانیه وزارت خارجه عراق بحران جدیدی را میان بغداد و شورای همکاری خلیج فارس ایجاد کرد تا جایی که عبداللطیف الزیانی، دبیرکل شورای همکاری خلیج فارس احمد انور عبدالحمید، کاردار عراق در ریاض را فراخواند و مراتب اعتراض شدید کشورهای عضو این شورا را به وی اعلام کرد.

شورای همکاری خلیج فارس خواهان اتخاذ تدابیر فوری و مهم برای مقابله با فعالیت‌های تروریست‌هایی شد که "از عراق به عنوان مرکزآموزش و قاچاق سلاح و مواد منفجره استفاده می‌کنند و بعد دست به عملیات تروریستی برای برهم زدن ثبات بحرین و کشورهای شورای همکاری خلیج فارس می‌زنند."

یک منبع سیاسی اعلام کرد که عراق نامه‌ها و تهدیداتی را از سوی شورای همکاری خلیج فارس برای درج نام «نیروهای مردمی» در لیست سازمان‌های تروریستی این شورا دریافت کرده است و این اتفاق به دنبال ادعاهای بحرین مبنی بر آموزش «سرایا الاشتر» از سوی گردان‌های حزب‌الله عراق برای در استفاده از سلاح و مواد منفجره جهت برهم زدن ثبات بحرین رخ داده است.

به گفته این منبع، عراق هیچ راهی جز واکنش به این ادعاها نداشته است و مناسب‌ترین واکنش بیانیه وزارت خارجه درخصوص شیخ علی سلمان بوده است. با این حال یزن الجبوری، عضو هیات نظرسنجی در نیروهای مردمی اعلام کرد که این هیات هیچ‌گونه اطلاعاتی یا اشاره‌ای در این خصوص را از سوی دولت عراق یا وزارت خارجه یا طرف‌های منطقه‌ای و بین‌المللی دریافت نکرده است.

علی السعدی، پژوهشگر علوم اجتماعی و سیاسی گفت: سکوت در قبال مواضع شورای همکاری خلیج فارس و تشدید درگیری‌ها در عراق موجب افزایش مداخله منفی آنها در امور این کشور می‌شود.

وی تاکید کرد: نباید ضعف آشکار عراق را بهانه کرد و در مقابل کسانی که در دشمنی علیه بغداد شرکت می‌کنند، ساکت نشست. آینده ثابت خواهد کرد که عراق جایگاهی قوی‌تر از کشورهای شورای همکاری خلیج فارس دارد.

السعدی تصریح کرد: عراق باید به این کشورها بفهماند که آنها بازی خطرناکی را آغاز کرده‌اند و قادر است که ضربات متقابلی را به آنها وارد کند.

انتهای پیام

کد N870734