واتیکان بار دیگر صهیونیست ها را خشمگین کرد

ایرنا نوشت:

انعقاد نخستین توافقنامه تاریخی و مهم میان واتیکان و دولت فلسطین انتقاد شدید رژیم صهیونیستی را به همراه داشت.

به گزارش خبرگزاری فرانسه، این توافقنامه که فعالیت های کلیسا در اراضی اشغالی فلسطینیان را نیز در بر می گیرد، نخستین توافقنامه از زمان به رسمیت شناختن دولت فلسطین توسط واتیکان در فوریه 2013 است.

ریاض المالکی وزیر خارجه عربستان در مراسم امضای این توافقنامه ضمن تقدیر از تلاش های واتیکان و پاپ فرانسیس رهبر مسیحیان جهان در این راستا، گفت که این توافق تاریخی موقعیت ویژه فلسطین به عنوان زادگاه دین مسیح و گهواره ادیان توحیدی دیگر را محفوظ نگه می دارد.

وی اضافه کرد که توافق مذکور برای نخستین بار به رسمیت شناختن دولت فلسطین، اراده آزاد و شان ملت فلسطین در سایه دولت مستقل خود و به دور از اشغالگری را در بر می گیرد.

پال گالاهر اسقف انگلیس و وزیر خارجه واتیکان به نمایندگی از پاپ توافقنامه مذکور را امضا کرد.

گالاهر انعقاد توافق مذکور را نشانه پیشرفت تشکیلات خودگردان و حمایت جامعه بین المللی طی سال های اخیر دانست.

انعقاد توافقنامه مذکور انتقاد شدید رژیم صهیونیستی را به همراه داشت.

امانوئل نهشون سخنگوی وزارت خارجه رژیم صهیونیستی طی بیانیه ای اعلام کرد: این اقدام عجولانه به چشم انداز توافق صلح آسیب می زند و تلاش های بین المللی برای متقاعد کردن تشکیلات خودگردان به مذاکرات مستقیم با اسراییل را خدشه دار می کند.

نهشون توافقنامه واتیکان – فلسطین را متون یک جانبه خواند و مدعی شد که حقوق تاریخی یهودیان در آن نادیده گرفته شده است.

وی تهدید کرد که رژیم صهیونیستی جزییات این توافق و تبعات آن در زمینه همکاری آتی میان این رژیم و واتیکان را مورد بررسی قرار خواهد داد.

واتیکان به دنبال رای مثبت مجمع عمومی سازمان ملل در نوامبر 2012، دولت فلسطین را به رسمیت شناخت.

تاکنون 136 کشور استقلال فلسطین را به رسمیت شناخته اند. هرچند، در خصوص این رقم اختلاف نظر وجود دارد چرا که اقدام چندین عضو اتحادیه اروپا در خصوص به رسمیت شناختن فلسطین به دوره شوروی سابق بر می گردد.

52310

کد N870479