خوش‌بینی سازمان ملل به حل بحران لیبی ‌/ احتمال تغییر فرستاده بان کی مون

لیبی

در حالی که فرستاده سازمان ملل به لیبی نسبت به امکان دستیابی طرف‌های درگیر به توافق نهایی صلح ابراز خوش بینی کرده، شرکت‌کنندگان در مذاکرات صلح لیبی در مراکش اعلام کردند به مراحل پایانی مذاکرات و امضای توافق صلح نزدیک شده‌اند.

در حالی که فرستاده سازمان ملل به لیبی نسبت به امکان دستیابی طرف‌های درگیر به توافق نهایی صلح ابراز خوش بینی کرده، شرکت‌کنندگان در مذاکرات صلح لیبی در مراکش اعلام کردند به مراحل پایانی مذاکرات و امضای توافق صلح نزدیک شده‌اند.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، به نقل از پایگاه خبری الفجر، برناردینو لیون، فرستاده سازمان ملل به لیبی در واکنش به حملات روز جمعه در این کشور، نسبت به امکان دستیابی به توافق نهایی درباره یحران لیبی ابراز خوش بینی کرد.

وی همچنین از طرف‌های درگیر در این کشور که در نشست‌های "صخیرات" در مراکش حضور دارند دعوت کرد نسبت به امضای توافق نهایی برای تشکیل کشور یکپارچه و دولت وحدت ملی امیدوار باشند.

لیون با ابراز امیدواری نسبت به امکان حل بحران لیبی گفت: همه امیدوارند که این دور از نشست‌های صخیرات آخرین دور مذاکرات باشد.

این اظهارات فرستاده سازمان ملل پس از دیدارهای اخیر طرف‌های درگیر همزمان با آغاز دور ششم مذاکرات سیاسی میان گروه‌های مختلف لیبی در شهر صخیرات مراکش بود که با نظارت سازمان ملل و تعدادی از نمایندگان طرف‌های لیبیایی انجام می‌شود.

لیون ادامه داد: همه مردم لیبی و کشورهای منطقه و جهان منتظر هستند ببینند نتایج این مذاکرات دیدارها چه خواهد شد.

وی تاکید کرد: در این مذاکرات که با هدف دستیابی به متنی مورد توافق همه طرف‌های حاضر انجام می‌شود، پیشنهادات و نظرات تمامی طرف‌ها درباره پیش‌نویس این توافق بررسی خواهد شد.

فرستاده سازمان ملل به لیبی با اشاره به این که تیم وی تمامی پیشنهادات و نظرات گروه‌های مختلف در این مذاکرات سیاسی را بررسی و تحلیل خواهند کرد، گفت: پیش‌نویس توافق‌نامه نهایی در نسخه چهارم خود از سوی همه طرف‌ها تایید و قرار شد اساس راه‌حل نهایی بحران- لیبی قرار گیرد.

شرکت‌کنندگان در مذاکرات سیاسی صخیرات ضمن محکومیت حملات تروریستی تونس، کویت، سومالی و فرانسه تاکید کردند که مذاکرات سیاسی در صخیرات به مراحل پایانی خود رسیده و این توافق فرصت خوبی برای بازگرداندن لیبی به ثبات و اقتدار خود است و به زودی مردم لیبی می‌توانند با اراده و پایداری خود، ثبات را به کشور بازگردانده و خطر تروریسم را از آن دور کنند.

شرکت‌کنندگان در این نشست‌ها، حملات تروریستی روز جمعه در لیبی را بیانگر گسترش دایره نفوذ تروریست‌هایی دانستند که هیچ حد و مرز ملی نمی‌شناسند و باید با آنان در تمامی سطوح مقابله شود. شرکت‌کنندگان در مذاکرات مراکش که طیفی گسترده از گروه‌های سیاسی فعال لیبی را تشکیل می‌دهند و به خوبی با رنج و سختی مردم این کشور از حضور تروریست‌ها آگاهی دارند، تاکید کردند که حملات وحشیانه روز گذشته فرانسه، تونس و کویت باید امروز مردم لیبی را به کنار گذاشتن اختلافات و تلاش برای برقراری صلح در کشور سوق دهد.

این در حالی است که وزیر فرهنگ و اطلاع رسانی لیبی در گفتگو با شبکه العربیه اعلام کرد درگیری‌ها در لیبی جز با پیروزی یک طرف بر طرف دیگر در میدان‌های جنگ پایان نمی‌یابد.

وی افزود: طرابلس مملو از تروریست‌های مسلح است و من از جامعه جهانی می‌خواهم تحریم‌هایی را علیه رهبران گروه‌های آشوبر اتخاذ کند درست مشابه چیزی که در دوره معمر قذافی،(دیکتاتور مخلوع لیبی) رخ داد.

این مسئول لیبیایی در پایان تاکید کرد که با توجه به تغییرات فراوان در مذاکرات مراکش احتمال برکناری لیون از سمتش و تعیین جانشین جدید برای وی وجود دارد؛ چرا که لیون به خواسته‌های مردمی گوش نمی‌دهد.

انتهای پیام

کد N870309