افزایش تعداد قربانیان حمله تروریستی در تونس/ از بستن 80 مسجد تا فراخوانی نیروهای ذخیره

صبح جمعه دو هتل، از جمله یک هتل پنج ستاره با نام «امپریال مرحبا» در سواحل سوسه، واقع در کشور تونس شاهد حادثه ای خونبار بود.

افزایش تعداد قربانیان حمله تروریستی در تونس/ از بستن 80 مسجد تا فراخوانی نیروهای ذخیرهصبح جمعه دو هتل، از جمله یک هتل پنج ستاره با نام «امپریال مرحبا» در سواحل سوسه، واقع در کشور تونس شاهد حادثه ای خونبار بود.

 

 

 

به گزارش خبرآنلاین به نقل از وب سایت شبکه خبری یورونیوز، بر اساس آخرین آمار منتشر شده، در این حمله های تروریستی در مجموع ۳۷ تن کشته و ۳۶ تن زخمی شده اند.

در میان کشته شدگان گردشگران خارجی از کشورهای بریتانیا، بلژیک، آلمان حضور دارند. حال برخی از زخمی شدگان حادثه وخیم اعلام شده است.

شهر سوسه از جاذبه های گردشگری تونس محسوب می شود. دولت تونس علی رغم تهدیدهای تروریستی، سعی در جذب گردشگران برای بالا بردن درآمد سالانه داخلی کشور دارد.

در همین حال به دنبال کشته شدن ده‌ها تن در حمله افراد مسلح به این هتل، رئیس‌جمهور این کشور اعلام کرد که تونس به تنهایی نمی‌تواند با تندروها مقابله کند.

خبرگزاری ایسنا به نقل از شبکه خبری اسکای نیوز عربی نیز گزارش داد: الباجی قائد السبسی، رئیس‌جمهور تونس در سخنانی درخصوص حمله افراد مسلح به هتلی در منطقه گردشگری سوسه تاکید کرد: ما امروز فهمیده‌ایم که تونس با یک جنبش جهانی مواجه است و به تنهایی نمی‌تواند با این جنبش مقابله کند دلیل این مساله نیز این است که حمله‌ای مشابه حمله افراد مسلح به تونس در فرانسه و کویت نیز رخ داد.

وی افزود: این مساله نشان می‌دهد که ما باید استراتژی فراگیری را برای مقابله با تندروها اتخاذ کرده و تمامی کشورهای دموکرات باید برای مقابله با این آفت تلاش‌های خود را یکپارچه کنند.

رئیس‌جمهور تونس ضمن درخواست از دولت برای اتخاذ اقدامات سخت و دردناک برای مبارزه با تروریسم، تونسی‌ها را به وحدت در مقابل تروریسم دعوت کرد.

وی تاکید کرد که تونس همچنان به جنگ خود علیه تروریسم ادامه می‌دهد.

به گفته وزارت بهداشت تونس، حمله افراد مسلح به هتلی در منطقه سوسه موجب کشته شدن 37 تن از جمله پنج گردشگر انگلیسی و در عین حال یک آلمانی و یک بلژیکی و زخمی شدن حدود 36 تن دیگر شد.

به دنبال این حمله دولت تونس تصمیم گرفت تا 80 مسجد را که خارج از کنترل دولت هستند، ببندد.

حبیب الصید، نخست‌وزیر تونس اعلام کرد که تدابیر قانونی علیه احزاب و جمعیت‌هایی که مخالف قانون اساسی باشند اتخاذ خواهد شد و از جمله این تدابیر انحلال این احزاب است.

وی افزود: ما در دستورات مربوط به جمعیت‌ها به ویژه در زمینه حمایت مالی و قرار دادن آن تحت نظارت دولت بازنگری خواهیم کرد چرا که تروریسم از سوی برخی از این جمعیت‌ها شکل می‌گیرد.

الصید تاکید کرد: بیشتر قربانیان حمله افراد مسلح به تونس دارای تابعیت انگلیسی، آلمانی، بلژیکی و فرانسوی بوده‌اند و ما تصمیم گرفته‌ایم تا برای مقابله با چنین حملاتی از ارتش و نیروهای ذخیره برای تقویت امنیت در امکان حساس استفاده کرده و یگان‌های ارتش را در مکان‌های توریستی مستقر کنیم. همچنین عملیات‌های خود را برای تحت پیگرد قرار دادن افراد مظنون با هماهنگی دادستان کل افزایش می‌دهیم.

در همین راستا فرانک والتر اشتاین مایر، وزیر خارجه آلمان حمله افراد مسلح به هتل تونس را محکوم و اعلام کرد که کمیته بحرانی را برای پیگیری آخرین تحولات این حمله تشکیل داده است.

52310

کد N870213