کشته شدن بیش از یکصد شهروند تاجیکستان در کنار داعش

رئیس جمهور تاجیکستان اعلام کرد، بیش از 100 شهروند تاجیک که در کنار گروه تروریستی داعش در خاورمیانه می‌جنگیدند، کشته شده‌اند.

رئیس جمهور تاجیکستان اعلام کرد، بیش از 100 شهروند تاجیک که در کنار گروه تروریستی داعش در خاورمیانه می‌جنگیدند، کشته شده‌اند.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، به نقل از خبرگزاری فرانسه، امامعلی رحمان، رهبر این کشور سابق شوروی روز جمعه گفت: تا به امروز بیش از صد تن در درگیری‌ها کشته شده‌اند. افرادی که به داعش می‌پیوندند، به وطن خود، والدین خود و دین خود خیانت می‌کنند.

امامعلی رحمان که در جمع دانشجویان در دوشنبه سخن می‌گفت مثال‌هایی از پیوستن دانشجویان تاجیک در خارج از این کشور به داعش مطرح کرد. وی متهم است که از تهدید برای سرکوب مسلمانان اپوزیسیون استفاده می‌کند. تاجیکستان فقیرترین کشور اتحادیه جماهیر شوروی سابق است و هشت میلیون مسلمان را در خود جای داده و با افغانستان مرز مشترک دارد.

اگرچه داعش رسما به حضور در افغانستان اذعان نکرده است اما برخی از مقام‌های افغان هشدار داده‌اند که برخی مناطق در شمال این کشور برای آموزش شبه نظامیان خارجی از جمله از چچن، تاجیکستان و پاکستان استفاده می‌شود.

مقام‌های تاجیکستان همچنین با اشاره به شرایط اقتصادی در روسیه که هزاران تاجیک در آنجا به عنوان کارگر کار می‌کنند، گفتند که داعش بسیاری از آن‌ها را در مسکو به خود جذب می‌کند. دولت امامعلی رحمان فشار بر بزرگترین گروه اپوزیسیون تاجیکستان موسوم به "حزب رنسانس اسلامی تاجیکستان" را به شدت افزایش داده است.

پس از توافق صلح 1997 میان دولت و گروه اپوزیسیون "تاجیک متحد" که به جنگ داخلی پایان داد، حزب رنسانس اسلامی تاجیکستان به عنوان چتری برای گروه‌های اپوزیسیون و مسلمانان میانه رو و تاجیک‌های سکولار شروع به فعالیت کرد.

انتهای پیام

کد N870201