رسانه‌های روسی: ناآرامی‌های ایروان به تحریک غرب است

سیاسی

هزاران تن در ایروان، پایتخت ارمنستان، در اعتراض به تصمیم افزایش بهای برق در این کشور دست به تظاهرات گسترده زدند. رسانه‌های روسیه، این اعتراضات را "انقلابی رنگارنگ، نمایشی" و ناشی از تحریکات غرب ارزیابی می‌کنند.

هزاران تن در ایروان، پایتخت ارمنستان، در اعتراض به تصمیم افزایش بهای برق در این کشور دست به تظاهرات گسترده زدند. رسانه‌های روسیه، این اعتراضات را "انقلابی رنگارنگ، نمایشی" و ناشی از تحریکات غرب ارزیابی می‌کنند.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا) طرح دولت ارمنستان مبنی بر افزایش بهای برق به درخواست شرکت توزیع برق ارمنستان که از شرکت‌های وابسته به شرکت روسی "اینتر رائو" Inter RAO است، صورت گرفته است. بنا بر این طرح، قرار است نرخ مصرف برق از ابتدای ماه اوت، حدود ۱۷ درصد افزایش یابد. دلیل این امر، افزایش هزینه‌ی تعمیرات نیروگاه برق در اثر خشکسالی سال گذشته و نیز کاهش بهای واحد پول ارمنستان (درام) عنوان شده است.

ارمنستان، یکی از جمهوری‌های پیشین اتحاد جماهیر شوروی (سابق) است که رکود اقتصادی روسیه در حال حاضر، به اقتصاد آن، آسیب‌های جدی وارد کرده است.

تحریم‌های اتحادیه‌ی اروپا

در حالی که رسانه‌های روسیه، حرکات اعتراضی مردم ارمنستان را "انقلابی رنگارنگ، نمایشی" و ناشی از تحریکات غرب ارزیابی می‌کنند، کارشناسان سیاسی دلایل اقتصادی را عامل اصلی شکل‌گیری مخالفت‌های ضددولتی می‌دانند.

به گفته‌ی گورگ پوگوسیان، دبیر "اتحادیه‌ی جامعه‌شناسان ارمنستان"، تضعیف اقتصاد روسیه در پی اعمال تحریم‌های اتحاد‌یه‌ی اروپا در افزایش بهای برق این کشور، بی‌تاثیر نبوده است. پوگوسیان در این رابطه می‌گوید: «ما روابط بازرگانی تنگاتنگی با روسیه داریم. کاهش میزان صادرات ارمنستان به روسیه، بر اقتصاد هم تاثیر منفی گذاشته است. گذشته از آن، میزان پولی که کارگران ارمنی از شهرهای مختلف روسیه به خانواده‌هایشان در ارمنستان حواله می‌کردند، هم کاهش پیدا کرده است.»

تظاهرات غیرسیاسی

به نظر این کارشناس، اعتراضات مردم ارمنستان فاقد انگیزه‌های سیاسی است. او بر این باور است که تصمیم مقامات این کشور برای پیوستن به پیمان اتحادیه‌ی اقتصادی "اوراسیا"، نقشی در شکل‌گیری تظاهرات علیه دولت بازی نکرده است.

به گزارش دویچه‌وله، روسیه، بلاروس و قزاقستان، پس از سال‌ها بحث و گفت‌وگو، سرانجام در ماه مه ۲۰۱۴، اتحادیه‌ی اقتصادی "اوراسیا" را پایه گذاشتند. امضای این پیمان که قرار است به عنوان وزنه‌ای اقتصادی در برابر اتحادیه‌ی اروپا، چین و آمریکا عمل کند، به ویژه برای ولادیمیر پوتین، رئیس جمهور روسیه، از اهمیت ویژه‌ای برخوردار بوده است.

جوانان، مصمم در دفاع از حقوق خود

به گفته‌ی میخاییل سولیان که در "مرکز تحقیقات محلی" ایروان فعالیت دارد، نیز نزدیکی بیشتر سرژ سرکیسیان، رئیس جمهور ارمنستان به سیاست‌های مسکو، دلیل اصلی اعتراضات مردم نیست. او در این رابطه می‌گوید: «تظاهرکنندگان مخالف افزایش قیمت برق، فساد مالی و رشوه‌خواری هستند.» او تفسیرهای رسانه‌های روسی را مبنی بر این که مخالفت با افزایش بهای برق، تنها بهانه است و این "انقلاب رنگارنگ نمایشی" به دستور غرب صورت می‌گیرد، نادرست ارزیابی می‌کند. او هم‌چنین معتقد است که رفتار خشن پلیس با تظاهرکنندگان در تشدید اعتراضات مردم و مصمم‌ ساختن تظاهرکنندگان برای ادامه‌ مخالفت‌های خود، نقش تعیین‌کننده‌ای بازی کرده است.

گورگ پوگوسیان، هم‌چنین روحیه‌ی اعتراضی جوانان را به طور کلی، یکی از عوامل شکل‌گیری تظاهرات می‌داند. او می‌گوید، نسل پیش هر چند از وجود فساد در دولت شکایت داشت، ولی کاری انجام نمی‌داد. نسل جوان به جای شکوه کردن، وارد عمل شده و از حقوق خود دفاع می‌کند.

انتهای پیام

کد N870166