سوئیس "ناصر اوریچ" را به بوسنی مسترد کرد

مقام‌های بوسنی و سوئیس اعلام کردند، دولت برن، "ناصر اوریچ"، فرمانده مسلمانان بوسنی در جنگ با صرب‌ها را به بوسنی مسترد کرد.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، به نقل از خبرگزاری رویترز، ناصر اوریچ، فرمانده مسلمانان سربرنیتسا علیه نیروهای صرب در جریان جنگ 1992 تا 1995 بوسنی هفته قبل در سوئیس بازداشت شد.

دادستان جرایم جنگی بوسنی از اوریچ پس از ورودش به سارایوو بازجویی کرد و هیچ دلیلی نیافت که وی را در بازداشت نگه دارد اما این مرد به خاطر برخی اقداماتش با محدودیت‌هایی مواجه خواهد شد.

دادستان جرایم جنگی بوسنی از دادگاه خواسته تا اقداماتی را برای ممنوعیت برقراری ارتباط با اوریچ یا سایر مظنونان در پرونده‌ اعمال کند و وی را ملزم کند تا به صورت دوره‌ای به پلیس گزارش دهد. دادگاه در این باره روز دوشنبه به مناظره می‌نشیند.

صربستان و صرب‌های بوسنی می‌گویند، نیروهای تحت امر اوریچ غیرنظامیان صرب را در خلال جنگ در سربرنیتسا و پیش از شکست نیروهای صرب بوسنی در 1995، کشتند.

اوریچ که از دیدگاه مسلمانان بوسنی یک قهرمان است، در 2006 توسط دادگاهی در سازمان ملل در لاهه به جرم ارتکاب جرایم جنگی گناهکار شناخته شد اما در 2008 تبرئه شد.

تنش‌ها درباره این مرد بر بیستمین سالگرد قتل عام سربرنیتسا که ماه آتی میلادی برگزار می‌شود، سایه افکنده است. 8000 مرد و پسر مسلمان در سربرنیتسا قتل عام شدند.

صرب‌ها همچنان به مناقشات درباره تعداد کشته‌های مسلمانان در سربرنیتسا ادامه می‌دهند و می‌گویند تمامی این مساله سیاسی است.

انتهای پیام

کد N870051