فرانس پرس تحلیل کرد:

جان کری برای به نتیجه رساندن مذاکرات هسته ای وارد وین شد

سیاسی

یک رسانه غربی با اشاره به سفر وزیر امور خارجه آمریکا به محل مذاکرات هسته ای عنوان داشت که «جان کری» با هدف به نتیجه رساندن مذاکرات ایران و ۱+۵ وارد وین شده است.

به گزارش خبرگزاری مهر، خبرگزاری فرانسه در گزارش خود می نویسد: جان کری، وزیر امور خارجه آمریکا، روز جمعه وارد وین شد تا مذاکراتی را که نزدیک به دو سال است برای به نتیجه رساندن پرونده هسته ای ایران آغاز شده به سرانجام برساند.

این وضعیت در حالی است که هر دو طرف نسبت به امکان به نتیجه نرسیدن مذاکرات هشدار می دهند. 

قرار است امروز شنبه کری با «محمد جواد ظریف» وریر امور خارجه ایران، در وین دیدار کند و سایر وزرای خارجه کشورهای ۱+۵ نیز طی رورهای شنبه و یکشنبه وارد وین می شوند تا در آخرین دور از مذاکرات هسته ای پیش از ضرب الاجل تعیین شده حضور داشته باشند.

در همین رابطه روز جمعه «سید عباس عراقچی» معاون وزیر امو خارجه ایران، اعلام کرد: برخی مشکلات اصلی باقی مانده که کار کردن را دشوار ساخته اما در سایر موارد ما پیشرفت های خوبی داشته ایم. 

این اظهار نظر عراقچی از سوی دیپلمات های غربی نیز مطرح شده و عنوان گردید که چند موضوع اصلی شامل بازرسی های آژانس، و زمان لغو تحریم ها باقی مانده اند که بسیار مشکل آفرین هستند.   

به گفته دیپلمات های غربی، مهمترین مشکلاتی که نیاز به حل شدن در روزهای آینده دارند شفاف سازی، بازرسی ها، موضوع PMD (انحراف احتمالی نظامی برنامه هسته ای ایران)، تحریم ها، و ... هستند و باید گفت در موضوعات اصلی اختلاف نظرهای اساسی وجود دارد. 

اما پس از اعلام خبر سفر جان کری به وین، سخنگوی وزارت امور خارجه آمریکا با انتشار پیامی عنوان داشت که لحظه ای مهم در این شهر در انتظار است. 

«ماری هارف» در این پیام که در توئیتر منتشر کرده با اشاره به اینکه جان کری، وزیر امور خارجه آمریکا، با پای آسیب دیده در وین حاضر می شود می نویسد: لحظه ای مهم در این چند سال، لحظه ای مهم پس از تلاش های دیپلماتیک چند جانبه در انتظار است. 

یادآور می شود که آخرین دور از مذاکرات هسته ای ایران برای رسیدن به توافق جامع در هفته آتی در وین برگزار می شود. ایران و کشورهای ۱+۵ فقط پنج روز دیگر فرصت دارند تا به توافق جامع هسته ای برسند از همین رو سایر وزیران خارجه کشورهای ۱+۵ نیز در حال عزیمت به وین هستند. 

در همین رابطه «سرگئی ریابکوف» معاون وزیر امور خارجه روسیه، و مذاکراه کننده ارشد این کشور در گفتگوهای هسته ای اعلام کرده که تدوین ۹۰ درصد از متن توافق پایان یافته است. 

ریابکوف با اعلام این مطلب گفت: «این۹۰ درصد مربوط به حجم کل سند توافق جامع است نه اهمیت مطالب».

این در حالی است که یک منبع نزدیک به تیم مذاکره‌کننده هسته‌ای ایران، از پرانتزهای باقی‌مانده‌ ای در متن توافق جامع خبر داد که حاوی موضوعاتی «مهم و اساسی» است.

این وضعیت در حالی است که «باراک اوباما» رئیس جمهور آمریکا، با «ولادیمیر پوتین» رئیس جمهور روسیه، بصورت تلفنی درباره روند مذاکرات هسته ای ایران گفتگو کرده اند. بر اساس اعلام کاخ سفید رهبران دو کشور بر اهمیت ادامه اتحاد میان اعضای کشورهای گروه موسوم به ۱+۵ در مذاکرات جاری با ایران، تاکید کرده‌اند.

از سوی دیگر سخنگوی کاخ سفید نیز تأکید کرد ممکن است مذاکرات ایران و گروه ۱+۵ فراتر از ضرب الاجل ۳۰ ژوئن چند روزی تمدید شود.

ارنست در جریان نشست خبری روز پنجشنبه کاخ سفید همچنین افزود که باراک اوباما توافقی را که مبتنی بر بیانیه هسته‌ای لوزان باشد مورد تأیید قرار می‌دهد و هرگونه توافقی که از بیانیه لوزان عدول کرده باشد مورد قبول اوباما نیست.