تاکید نماینده بروندی بر برگزاری انتخابات

سیاسی

سفیر بروندی در سازمان ملل گفت، انتخابات در این کشور باید ماه آتی میلادی برگزار شود و اعلام کرد، 95 درصد از ساکنان کشورش خواهان برگزاری این انتخابات هستند.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، به نقل از خبرگزاری آسوشیتدپرس، آلبرت شینگیرو، سفیر بروندی در سازمان ملل در نشست شورای امنیت گفت: تعلیق دیگر در روند برگزاری انتخابات در بروندی دولت را به یک خلاء قانون اساسی می‌اندازد. دولت نمی‌تواند وارد یک خلاء سیاسی شود بنابراین ما باید انتخابات را برگزار کنیم.

آگاتون رواسا، کاندیدای پیشروی اپوزیسیون بروندی جمعه گفته بود که تا زمان بهتر شدن شرایط برای برگزاری انتخابات آزاد و عادلانه این روند باید به تعلیق درآید.

بان کی مون، دبیرکل سازمان ملل نیز نگرانی خود را بابت شرایط امنیتی و سیاسی در بروندی ابراز کرد و از دولت این کشور آفریقایی خواست تا پیشنهاد اتحادیه آفریقا و سایر گروه‌های منطقه را برای تعلیق بیشتر این انتخابات به منظور ایجاد شرایط بهتر برای برگزاری انتخاباتی جامع صلح آمیز و شفاف مدنظر قرار دهد.

سفیر بروندی در سازمان ملل اما گفت که روز دوشنبه انتخابات محلی، 15 ژوئیه انتخابات ریاست جمهوری و 25 ژوئیه انتخابات سناتورهاست.

از زمانی که حزب حاکم بروندی 26 آوریل سال جاری میلادی اعلام کرد پیر انکورونزیزا، رئیس جمهوری بروندی می‌خواهد برای بار سوم خود را در این سمت نامزد کند، این کشور آفریقایی در آشوب و ناآرامی به سر می‌برد. در جریان تظاهرات خیابانی در این کشور در مخالفت با اعلام حزب حاکم تاکنون 77 تن کشته شدند.

نامزد پیشروی اپوزیسیون گفته که انکورونزیزا باید از نامزدی دست بکشد و اعلام کرد این انتخابات روندی معتبر نیست.

انتهای پیام

کد N869975