باقی ماندن اختلافات مهم در متن توافق هسته ای/ کری وارد وین شد

سیاسی

در حالی که کمتر از سه روز به پایان ضرب الاجل تعیین شده برای رسیدن به توافق جامع هسته ای باقی مانده، دیپلمات ها می گویند که اختلافات مهم در نگارش متن این توافقنامه همچنان پابرجاست.

به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از رویترز، یک دیپلمات غربی که خواسته نامش فاش نشود گفته است که عمده ترین اختلافات باقی مانده بر سر چگونگی لغو تحریم ها و دسترسی آژانس بین المللی انرژی اتمی به تاسیسات هسته ای ایران است.

وی با بیان اینکه پیچیده ترین موضوعات مورد اختلاف باید طی روزهای آینده حل شوند، اظهار داشت: مساله دسترسی به تاسیسات هسته ای، شفاف سازی درباره ابعاد نظامی احتمالی برنامه هسته ای ایران و چگونگی لغو تحریم ها از مهم ترین اختلافات ما هستند.

این دیپلمات غربی به رویترز گفته است که دو طرف می توانند درباره برخی از مسائل توافق کنند اما بر سر مسائل اصلی و مهم هنوز اختلافات زیادی وجود دارد.

ایران و گروه ۱+۵ متشکل از آمریکا، روسیه، انگلیس، فرانسه، چین و آلمان در حال مذاکره بر سر نگارش متن توافق جامع هسته ای براساس راه حل های بدست آمده در مذاکرات ۱۳ فروردین لوزان سوئیس تا روز ۱۰ تیرماه هستند.

خبر دیگر این که جان کری وزیر خارجه آمریکا بامداد روز شنبه با پای شکسته و همراه با پزشک مخصوص خود برای حضور در مذاکرات با ایران وارد شهر وین پایتخت اتریش شد. از سوی دیگر محمد جواد ظریف وزیر امور خارجه ایران نیز راهی وین شده است تا روز شنبه با همتای آمریکایی خود در آخرین روزهای باقی مانده از ضرب الاجل دیدار و گفتگو کند.

همزمان خبرگزاری تاس روسیه به نقل از دیپلمات ها گزارش داده است که لوران فابیوس وزیر خارجه فرانسه، فیلیپ هاموند وزیر خارجه انگلیس و فرانک والتر اشتاین مایر وزیر خارجه آلمان به همراه فدریکا موگرینی مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا نیز طی روزهای شنبه و یکشنبه وارد وین خواهند شد.

منابع آگاه می گویند به احتمال زیاد نشستی جمعی بین وزیران خارجه هفت کشور در روز دوشنبه برگزار خواهد شد.