ریابکوف: سند توافق جامع در سطح عالی تنظیم می شود

ایرنا نوشت:

'سرگئی ریابکوف' معاون وزیر امور خارجه و مذاکره کننده ارشد هسته ای روسیه، گفت: سند توافق جامع در مورد برنامه هسته ای ایران در سطح عالی و خوب تنظیم می شود اما هنوز مسایلی وجود دارد که با دشواری زیاد حل می شود.

ریابکوف که برای شرکت در مذاکرات هسته ای در وین بسر می برد، روز جمعه در گفتگو با خبرگزاری روسیا سگودنیا افزود: واقعا بخش عمده سند توافق جامع تنظیم شده است اما تعدادی از مسایل دشوار وجود دارد.

سرپرست هیات مذاکره کننده روسیه در مذاکرات هسته ای با اشاره به ابهام موجود در امکان برگزاری اجلاس وزیران ایران و کشورهای عضو 1+5 در وین خاطرنشان کرد: در شرایط کنونی هنوز موضوع برگزاری اجلاس وزیران گروه 1+5 و ایران روشن نیست.

در همین حال به گزارش خبرگزاری روسیا سگودنیا، ریابکوف در وین با 'چنگ جینگ یه' نماینده چین در آژانس بین المللی انرژی اتمی دیدار و در مورد برنامه هسته ای ایران با وی گفت و گو و مذاکره کرد.

سرگئی ریابکوف روز پنجشنبه هم با سید عباس عراقچی و مجید تخت روانچی معاونان وزیر خارجه ایران در وین دیدار و گفت و گو کرد.

در همین حال به گزارش روسیا سگودنیا، یک مقام عالیرتبه روز جمعه در گفتگو با خبرنگاران در وین به پیشرفت به دست آمده در مذاکرات هسته ای اشاره کرد.

وی گفت: دست روی دست نگذاشته ایم و در مذاکرات پیشرفت حاصل شده است.

روسیا سگودنیا در ادامه گزارش خود به نقل از مجید تخت روانچی نوشت: مذاکرات وین در شرایط خوبی جریان دارد.

تخت روانچی به این رسانه روسی گفت: مذاکرات به خوبی جریان دارد اما معلوم نیست مذاکره کنندگان چه موقع کار خود را به پایان می رسانند.

عباس عراقچی معاون دیگر دکتر ظریف هم به روسیا سگودنیا گفت که ایران و 1+5 در مذاکرات وین به پیشرفت معینی دست یافتند اما هنوز سخن گفتن از تنظیم کامل متن توافق جامع (از نظر درصدی) زودهنگام است.

بر اساس چارچوب توافق حاصل شده بین ایران و 1+5 در اوایل آوریل، دو طرف تا پایان ژوئن فرصت دارند تا به توافق جامع هسته ای دست یابند.

علی رغم دستیابی به این توافق اولیه در لوزان سوییس، اختلاف نظرهایی بین دو طرف باقی است و مساله لغو تحریم ها علیه ایران، از مهمترین موارد اختلافی به شمار می رود.

4949

کد N869841