محکومیت جهانی حملات تروریستی تونس، کویت و فرانسه

مقام‌هایی از کشورهای مختلف جهان، چهره‌های مذهبی و نهادهای بین‌المللی سه حمله تروریستی روز جمعه در تونس، کویت و فرانسه را محکوم کردند.

آنچه روز جمعه رخ داد...

- منابع کویتی از انفجاری انتحاری در یک مسجد شیعیان این کشور در پایتخت و هنگام برگزاری نماز جمعه خبر دادند. این انفجار در مسجد امام صادق (ع) در منطقه الصوابر کویت رخ داد و در اثر آن 25 تن شهید و حدود 200 تن زخمی شدند.

- در جریان حمله مسلحانه به هتلی در شهر سوسه تونس ده‌ها تن کشته و زخمی شدند. بر اساس آخرین آمار، در حمله تروریستی مسلحانه به مسافران هتل مرحبا امپریال واقع در شهر ساحلی سوسه دست‌کم 37 تن کشته و 36 تن دیگر زخمی شدند.

- رسانه‌های فرانسوی از انجام یک عملیات تروریستی توسط داعش در شهر لیون این کشور خبر دادند. در این حمله دست‌کم یک تن که سرش از بدن جدا شده‌ بود، کشته و چند تن دیگر زخمی شده‌اند.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، این حملات تروریستی واکنش جامعه جهانی را در پی داشت و مقامات بسیاری از کشورها و نهادها به محکومیت این حملات پرداختند.

بان کی مون، دبیرکل سازمان ملل متحد حملات روز جمعه در فرانسه، کویت و تونس را به شدت محکوم کرد و گفت عاملان این حملات باید محاکمه شوند.

سخنگوی دبیرکل سازمان ملل متحد اعلام کرد، بان کی مون با شدیدترین لحن حملات روز جمعه در تونس، کویت و فرانسه را محکوم کرد. این سخنگو گفت: بان کی مون تأکید کرد که این حملات زشت عزم جهانی برای مقابله با تروریسم را تضعیف نمی‌کند و در عوض، تعهد جهانی برای شکست دادن عاملان تخریب، قتل و نابودی تمدن و پیشرفت بشری را تقویت می‌کند.

از سوی دیگر، حزب‌الله لبنان با صدور بیانیه‌ای جنایت جدید تروریست‌ها و تکفیری‌ها در مسجد امام صادق (ع) در کویت را محکوم کرد. به گزارش شبکه تلویزیونی المنار، در این بیانیه آمده است: در این حمله نمازگزاران روزه‌دار در مسجد و در ماه رمضان هدف قرار گرفتند. این حمله زیر پا گذاشتن حرمت این ماه مبارک و یکی از خانه‌های خداست. این حمله اهانتی به همه مسلمانان در کویت و همه مسلمانان از مذاهب مخلتف است.

حزب‌الله در این پیام ملت کویت را به صبر و حفظ وحدت دعوت کرد و افزود: نباید اجازه داد تروریست‌ها به اهدافشان در به راه انداختن فتنه و هرج و مرج دست پیدا کنند. حزب‌الله خواستار اتخاذ تدابیر لازم برای جلوگیری از تکرار چنین حوادثی شد.

حزب الله همچنین با صدور بیانیه جداگانه‌ای حمله تروریستی در شهر سوسه تونس را به شدت محکوم کرد و آن را بخشی از جنایت تکفیری‌ها در منطقه دانست.

سخنگوی وزارت خارجه کشورمان هم حمله تروریستی به مسجد امام صادق (ع) کویت را که منجر به کشته و زخمی شدن تعدادی از نمازگزاران روز‌ه‌دار گردید، به شدت محکوم کرد. ظریف نیز در تماس تلفنی با وزیر امور خارجه کویت، ضمن محکوم کردن شدید این اقدام وحشیانه و ناجوانمردانه، مراتب همدردی خود را با دولت و ملت کویت و همچنین خانواده‌های کشته شدگان این حادثه تروریستی اعلام کرد و به آنها تسلیت گفت.

دفتر ریاست‌جمهوری مصر با انتشار بیانیه‌ای حملات تروریستی روز جمعه در کشورهای کویت، تونس و فرانسه را به شدت محکوم کرد. ریاست‌جمهوری مصر در این بیانیه ضمن حمایت قاطع از کشورهایی که در معرض حملات و جنایت‌های گروه‌های تروریستی هستند، تاکید کرد: تروریسم مرز نمی‌شناسد و تروریست ‌های جنایتکار غیرنظامیان بی‌گناه را در هر کجای دنیا هدف قرار می دهند و اشکال مختلف تمدن های بشری را ویران می کنند.

دانشگاه الازهر مصر نیز با انتشار بیانیه‌ای حمله انتحاری به مسجد شیعیان کویت را محکوم و همچنین اعلام کرد که حمله به گردشگران در تونس نقض تمام معیارهای مذهبی و انسانی بوده است. الازهر از جامعه جهانی خواسته است که"با هر وسیله ممکن این تروریست‌ها را شکست دهد.

به دنبال وقوع انفجار تروریستی در مسجد امام صادق (ع)، حیدر العبادی، نخست‌وزیر عراق در تماس تلفنی با شیخ جابر المبارک الحمد الصباح، امیر این کشور انفجار تروریستی در این مسجد را به شدت محکوم کرد . العبادی ضمن تسلیت به خانواده‌های قربانیان این حادثه تروریستی حمایت بغداد را از کویت اعلام کرد.

از سوی دیگر تمام سلام، نخست‌وزیر لبنان نیز انفجار در مسجد امام صادق را به شدت محکوم و آن را اقدامی پست برای ایجاد فتنه در میان کویتی‌ها توصیف کرد. نخست‌وزیر لبنان در بخش دیگری از سخنانش گفت، این انفجار تروریستی نشانگر گسترش تروریسم و ماهیت جنایتکارانه عاملان آن است.

در همین ارتباط، وزارت امور خارجه قطر نیز انفجار تروریستی در کویت را محکوم کرد. وزارت امور خارجه این کشور با صدور بیانیه‌ای تاکید کرد، این اقدام تروریستی با تمامی ارزش‌های اخلاقی، انسانی و آموزه‌های دین اسلام منافات دارد. وزارت خارجه قطر تاکید کرده است که این کشور از هر اقدامی برای حفاظت از امنیت کویت حمایت می‌کند.

در همین حال، کاخ سفید حملات تروریستی در فرانسه، تونس و کویت را اقداماتی نفرت انگیز خواند و به شدت محکوم کرد. کاخ سفید در بیانیه‌ای اعلام کرد: ما این حملات نفرت‌انگیز را به شدت محکوم می‌کنیم و در کنار دولت و ملت سه کشوری هستیم که شاهد این حملات بودند. تروریسم در هیچ یک از جوامع بشری جایگاهی ندارد و آمریکا همچنان به همکاری تنگاتنگ با شرکای بین‌المللی خود برای مبارزه با تروریست‌ها و افراط‌گرایی در سرتاسر جهان ادامه خواهد داد.

برلین نیز این حملات را محکوم کرده است. آنگلا مرکل، صدراعظم آلمان گفته این حملات دشواری‌های مبارزه با تروریسم را نشان می‌دهد. فرانک والتر اشتاین‌مایر، وزیر امور خارجه آلمان حمله تروریستی در شهر سوسه را محکوم و آن را اقدامی بزدلانه توصیف کرد. وی ضمن ابراز همدردی با خانواده های قربانیان این حمله خاطرنشان کرد، هنوز نمی‌داند که آیا در میان قربانیان این حمله تروریستی اتباع آلمان وجود دارد یا خیر.

در همین حال، جنبش مقاومت اسلامی فلسطین (حماس) انفجار مسجد امام صادق (ع) در کویت را به شدت محکوم کرد و آن را اقدامی جنایتکارانه و مخالف با تمامی قوانین بین‌المللی و آموزه‌های ادیان آسمانی دانست. عزت رشق، عضو دفتر سیاسی جنبش حماس با صدور بیانیه‌ای تصریح کرد: انفجار مسجد امام صادق (ع) اقدامی کاملا جنایتکارانه و مخالف قوانین بین‌المللی و آموزه‌های ادیان آسمانی است که ما انزجار خود از چنین اقدامی اعلام می‌کنیم. وی حمله به هتل محل اقامت گردشگران در تونس را نیز اقدامی جنایتکارانه خواند و ضمن محکومیت آن، خواستار تقویت وحدت ملی در تونس برای مقابله با افراط‌گرایی و خشونت شد.

حمله به مسجد شیعیان در کویت واکنش کشورهای عضو شورای همکاری خلیج فارس را نیز در پی داشت که با صدور بیانیه‌ای این حمله را به شدت محکوم کرده و اعلام کردند که عاملان این حمله دشمنان اسلام و مسلمانان هستند. در بیانیه این شورا بر آمادگی کشورهای عضو برای حمایت از امنیت مردم کویت تأکید شده است. نخست‌وزیر بحرین هم این حمله را شرم‌آور خوانده و گفته که حمله به خانه خدا در هیچ دین و باوری جایگاه ندارد. وی عاملان این گونه حملات را تروریست‌های کوردل خوانده است.

در حال تکمیل...

کد N869815