واکنش سخنگوی وزارت امور خارجه به گزارش حقوق بشر آمریکا

وزير امور خارجه,سخنگوي وزارت امور خارجه,وزارت خارجه ايران

سخنگوی وزارت امور خارجه ضمن تاکید برتعهد جمهوری اسلامی ایران بر رعایت حقوق شهروندان خود به عنوان یک وظیفه انسانی، ملی و اسلامی ادعاهای وزارت خارجه آمریکا در مورد نقض حقوق بشر در ایران را که در قالب گزارش سالانه 2014 منتشر شده است مردود اعلام کرد.

به گزارش ایسنا، مرضیه افخم با تکراری خواندن ادعاهای مطرح شده اضافه کرد : این گزارش در حالی منتشر شده که رییس جمهوری اسلامی ایران که با مشارکت بیش از 73 درصد مردم این کشور انتخاب شده است، در اجرای تعهدات انتخاباتی خود منشور حقوق شهروندی را برای حراست از حقوق مردم ایران در معرض نظر و گفتگوی ملی قرار داده و در مقابل نه تنها بیشترین آمار اعتراض و موارد نقض حقوق رنگین پوستان در آمریکا در سال تهیه این گزارش رخ داده است بلکه متحدین منطقه ای آمریکا وسیعترین جنایات خود علیه مردم را در همین سال ثبت کرده اند.

وی اضافه کرد:‌ موارد متعدد نقض حقوق بشر در آمریکا از جمله رشد پدیده نژادپرستی، تبعیض گسترده علیه آمریکایی های آفریقایی تبار، افزایش فزاینده اسلام ستیزی و مبارزه با اقلیت های مذهبی، تبعیض علیه مهاجرین، خشونت لجام گسیخته پلیس آمریکا علیه شهروندان آمریکایی، حمایت بدون قید و شرط آمریکا از جنایت های رژیم صهیونیستی در منطقه و ... اعتراضات نهادهای مختلف بین المللی از جمله شورای حقوق بشر سازمان ملل متحد را برانگیخته است و لذا دغدغه های مطرح شده در این گزارش برای مخاطبان غیرقابل باور است.

سخنگوی وزارت خارجه با اشاره به اینکه گفتگوهای جاری در زمینه هسته ای به منزله تائید موارد نقض حقوق بشر در ایالات متحده امریکا نیست ؛ اقدامات ضدحقوق بشری در آمریکا را محکوم کرد و اظهارداشت : بهتر است امریکا به جای دخالت درامور داخلی دیگر کشورها به بهانه حقوق بشر به مسئولیت های داخلی خود بپردازد.

سخنگوی وزارت امورخارجه همچنین با اشاره به اینکه امروز استفاده ابزاری از مقوله های حقوق بشر ؛ مبارزه با تروریسم و افراطی گری و دیگر موضوعات مهم پیش روی جامعه جهانی خود به معضلی بزرگ تبدیل شده است ؛ گفت :کاملا روشن است اینگونه گزارش ها که با اهداف خاص تهیه میشود ؛ اهرمی برای فشار و چانه زنی و بهانه برای دخالت در امور داخلی دیگر کشورها است.

سخنگوی وزارت خارجه با انتقاد از تهدید ضمنی به تداوم تحریم های حقوق بشری علیه ایران تصریح کرد : همه موضوعات تحریمی علیه ایران نامشروع بوده و وجاهت قانونی ندارد وقت آن رسیده دولت امریکا ابزار فرسوده و ناکارامد تحریم را از فهرست اهرم های خود خارج کند.

مرضیه افخم همچنین خاطر نشان ساخت دولت ایران نسبت به مسئولیت های داخلی و بین المللی خود کاملا متعهد است و توجه به وضعیت حقوق بشر و پیشبرد برنامه های ارتقاء حقوق شهروندان را فارغ از ادعاها و اتهامات درج شده در چنین گزارش هایی صرفا براساس ارزش های متعالی دین اسلام ، تعهد به همه ایرانیان و برمبنای اجرای قانون اساسی کشور دنبال میکند و در اجرای این مسئولیت خطیر عزم راسخ دارد.

انتهای پیام

کد N869766