سخنگوی وزارت خارجه مطرح کرد:

انتقاد از تهدید آمریکا به تداوم تحریم‌های حقوق بشری علیه ایران

سیاسی

سخنگوی وزارت خارجه، با مردود خواندن گزارش سالانه آمریکا درباره وضعیت حقوق بشر در ایران، گفت: بهتر است آمریکا به جای دخالت در امور داخلی دیگر کشورها به بهانه حقوق بشر به مسئولیت‌های داخلی خود بپردازد.

به گزارش خبرگزاری مهر، مرضیه افخم سخنگوی وزارت امور خارجه ضمن تاکید بر تعهد جمهوری اسلامی ایران بر رعایت حقوق شهروندان خود به عنوان یک وظیفه انسانی، ملی و اسلامی ادعاهای وزارت خارجه آمریکا در مورد نقض حقوق بشر در ایران را که در قالب گزارش سالانه 2014منتشر شده است، مردود اعلام کرد.

مرضیه افخم با تکراری خواندن ادعاهای مطرح شده اضافه کرد: این گزارش در حالی منتشر شده که رئیس جمهوری اسلامی ایران که با مشارکت بیش از 73 درصد مردم این کشور انتخاب شده است، در اجرای تعهدات انتخاباتی خود منشور حقوق شهروندی را برای حراست از حقوق مردم ایران در معرض نظر و گفتگوی ملی قرار داده و در مقابل نه تنها بیشترین آمار اعتراض و موارد نقض حقوق رنگین پوستان در آمریکا در سال تهیه این گزارش رخ داده است، بلکه متحدان منطقه‌ای آمریکا وسیعترین جنایات خود علیه مردم را در همین سال ثبت کرده‌اند.

وی خاطرنشان کرد:‌ موارد متعدد نقض حقوق بشر در آمریکا از جمله رشد پدیده نژادپرستی، تبعیض گسترده علیه آمریکایی‌های آفریقایی تبار، افزایش فزاینده اسلام ستیزی و مبارزه با اقلیت‌های مذهبی، تبعیض علیه مهاجرین، خشونت لجام گسیخته پلیس آمریکا علیه شهروندان آمریکایی، حمایت بدون قید و شرط آمریکا از جنایت های رژیم صهیونیستی در منطقه و ... اعتراضات نهادهای مختلف بین‌المللی از جمله شورای حقوق بشر سازمان ملل متحد را برانگیخته است و لذا دغدغه‌های مطرح شده در این گزارش برای مخاطبان غیر قابل باور است. 

سخنگوی وزارت خارجه با اشاره به اینکه گفتگوهای جاری در زمینه هسته‌ای به منزله تائید موارد نقض حقوق بشر در ایالات متحده آمریکا نیست، اقدامات ضدحقوق بشری در آمریکا را محکوم کرد و اظهار داشت: بهتر است آمریکا به جای دخالت در امور داخلی دیگر کشورها به بهانه حقوق بشر به مسئولیت‌های داخلی خود بپردازد.

سخنگوی وزارت امور خارجه همچنین با اشاره به اینکه امروز استفاده ابزاری از مقوله‌های حقوق بشر؛ مبارزه با تروریسم و افراطی گری و دیگر موضوعات مهم پیش روی جامعه جهانی خود به معضلی بزرگ تبدیل شده است، گفت: کاملا روشن است اینگونه گزارش‌ها که با اهداف خاص تهیه می‌شود، اهرمی برای فشار و چانه زنی و بهانه برای دخالت در امور داخلی دیگر کشورها است. 

 سخنگوی وزارت خارجه با انتقاد از تهدید ضمنی به تداوم تحریم‌های حقوق بشری علیه ایران تصریح کرد: همه موضوعات تحریمی علیه ایران نامشروع بوده و وجاهت قانونی ندارد و وقت آن رسیده دولت آمریکا ابزار فرسوده و ناکارآمد تحریم را از فهرست اهرم‌های خود خارج کند.

مرضیه افخم همچنین خاطرنشان کرد: دولت ایران نسبت به مسئولیت‌های داخلی و بین‌المللی خود کاملا متعهد است و توجه به وضعیت حقوق بشر و پیشبرد برنامه‌های ارتقاء حقوق شهروندان را فارغ از ادعاها و اتهامات درج شده در چنین گزارش‌هایی صرفا براساس ارزش‌های متعالی دین اسلام، تعهد به همه ایرانیان و بر مبنای اجرای قانون اساسی کشور دنبال می‌کند ودر اجرای این مسئولیت خطیر عزم راسخ دارد.

گفتنی است وزارت خارجه آمریکا با انتشار گزارش سال 2014 از عملکرد حقوق‌بشری دیگر کشورها، بار دیگر ایران را به نقض حقوق‌بشر متهم کرد.