ایهود باراک: داعش قدرتمند نیست و می‌توان دو روزه آن را نابود کرد

سیاسی

نخست‌وزیر سابق رژیم صهیونیستی گفت، گروه شبه‌نظامی داعش که خاورمیانه را طی یک سال گذشته به وحشت انداخته است، قوی نیست و می‌توان آن را با حملات هماهنگ و مناسب به سرعت سرکوب کرد.

نخست‌وزیر سابق رژیم صهیونیستی گفت، گروه شبه‌نظامی داعش که خاورمیانه را طی یک سال گذشته به وحشت انداخته است، قوی نیست و می‌توان آن را با حملات هماهنگ و مناسب به سرعت سرکوب کرد.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، ایهود باراک، نخست‌وزیر پیشین رژیم صهیونیستی در مصاحبه با راشاتودی گفت: به نظر من داعش به این دلیل توانسته تا حدودی به موفقیت‌هایی دست یابد که با تلاش هماهنگ و منسجمی برای نابود کردن خودش روبرو نشده است. به لحاظ فنی آنها قدرتمند نیستند. حدود 30 تا 40 هزار نیرو دارند. خودروی آنها تویوتا است که برخی از تسلیحات بر روی آن قرار دارد. آنها احتمالا حتی یک هواپیما و حتی یک هلی‌کوپتر هم ندارند.

این سخنان در حالی مطرح می‌شود که بسیاری بر این باورند که داعش جزو مجهزترین نیروها در منطقه است و حتی از نیروهای محلی که با آنها می‌جنگند، بهتر سازماندهی شده است. ولادیمیر پوتین، رئیس‌جمهوری روسیه نیز اخیر با اشاره به داعش گفت که "آنها حتی بهتر از ارتش عراق مسلح شده‌اند."

ایهود باراک در پاسخ به این سوال که آیا دست خارجی در ظهور داعش نقش داشته است، گفت: نمی‌توانم در حال حاضر نام کسی را که واقعا به آنها کمک کرده است، بگویم. گمان می‌کنم که با تلاش هماهنگ بیشتر بتوان داعش را سرکوب کرد. این ساده نیست اما غیر ممکن نیز نخواهد بود. آنها گروه بزرگی نیستند. در واقع در توانایی عملیاتی داعش اغراق شده است.

نخست‌وزیر سابق رژیم صهیونیستی با بیان اینکه داعش هرگز وارد نبردی حقیقی نشده است، گفت: اساسا آنچه در الرمادی و سایر مناطق عراق رخ داد، این بود که ارتش نمی‌خواست بجنگند. زمانی که ارتش نخواهد وارد نبرد شود، شما به تجربه زیادی برای پیروزی نیاز نخواهید داشت. تنها مقاومت شدیدی که داعش با آن روبرو شد، از سوی نیروهای کرد بود.

براساس اظهارات باراک، این ترک‌ها بودند که با سابقه سال‌ها "سلطه" در منطقه و "تجربه بسیار" توانستند تا "رویکرد مناسبی" را در خصوص داعش در سوریه اتخاذ کنند. وی گفت: ترک‌ها پیشنهاد دادند که ما آماده همکاری با آمریکا علیه داعش هستیم اما می‌خواهیم که شما اسد را فراموش نکنید. ما نمی‌توانیم داعش را شکست دهیم و اسد را بیش از پیش خوشحال کنیم.

نخست‌وزیر سابق سرزمین‌های اشغالی در پایان مصاحبه با راشاتودی تاکید کرد: اگر نیروهای ترکیه در مرز وارد کوبانی ‌شوند، این درگیری‌ها ظرف دو روز تمام می‌شود.

انتهای پیام

کد N869537