/ پیش از خطبه‌های نماز جمعه/

اژه‌ای:در برخی پرونده‌ها،‌ فشار مضاعفی بر دستگاه قضا وارد می‌شود

سیاسی

معاون اول قوه قضاییه گفت: در سال های 92 و 93 برخورد با دانه درشت ها و برخورد بدون تبعیض با صاحبان قدرت یکی از مسایل مورد توجه ما در دستگاه قضایی بود.

به گزارش خبرنگار سیاسی خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا)، حجت الاسلام والمسلمین غلامحسین محسنی اژه ای در سخنرانی پیش از خطبه های این هفته نماز جمعه تهران، گفت: متاسفانه فردی که صاحب قدرت و منصب است، به ما می گوید قاضی را باید من تعیین کنم و من باید نظر دهم که قاضی چه کسی باشد، اگر این گونه باشد پس استقلال قوه قضاییه چه می شود؟

وی با گرامی داشت یاد و خاطره شهدای هفتم تیر و آیت الله شهید بهشتی و ضمن تبریک فرا رسیدن ماه مبارک رمضان و هفته قوه قضاییه عملکرد دستگاه قضایی را تشریح کرد و گفت: باید بدانید که بعضی از این پرونده هایی که در سال های اخیر داشتیم و مربوط به صاحبان قدرت و ثروت بود، بر ما فشار فوق العاده‌ای می آورند، تهدید می کنند و به صورت مستقیم و غیرمستقیم سعی دارند قوه قضاییه را تخریب کنند اما ما به وظیفه قانونی مان عمل می کنیم وگاهی اوقات بیش از 200 ساعت برای رسیدگی به پرونده ای وقت صرف می کنیم به دلیل همین فشارها.

معاون اول قوه قضاییه ادامه داد: فردی که صاحب قدرت و موقعیت است، به ما می گوید قاضی را باید من تعیین کنم و من باید نظر دهم که قاضی چه کسی باشد، اگر این گونه بود پس استقلال قوه قضاییه کجا رفته است؟ ما باید به متهم، کیفر خواست و حکم و بعضا به وکیلش حکم را ابلاغ کنیم، شما چه صاحب سمتی هستید؟ این موارد فشارهای مضاعفی است که به قوه قضاییه وارد می شود.

محسنی اژه ای با طرح این سوال که چرا ما به آنچه که در دستگاه قضایی مدنظرمان است، دست نمی یابیم؟ گفت: علاوه بر اینکه امر قضا خطیر است، کار قضا کار بسیار دشواری است؛ من 5 سال در دیوان عالی کشور به عنوان دادستان کل کشور در اکثر هیات‌های عمومی که در دیوان عالی کشور بود حضور داشتم و خدا می داند که در یک جلسه حدود 80 نفر قاضی مجرب و صاحب تجربه بر سر یک موضوعی بحث می کردند حق کدام طرف است و برداشت از این سند چیست و 3 ساعت وقت صرف می‌کنند تا به نتیجه برسند؛ بنابراین نفس کار قضا سخت است و حقیقت قوه قضاییه با توجه به ماموریت های سنگینی که برعهده اش گذاشته شده، عِده و عُده لازم را ندارد، از دولت و مجلس در این زمینه استدعای کمک های لازم را داریم.

وی یادآور شد: قانون پنجم برنامه اجازه داده که کارمندان بیشتری استخدام شوند، اما متاسفانه به قوه قضاییه اجازه استخدام کارمندان لازم را نداده است، ما حتی در حقوق قضاتی که جذب کرده ایم ، مانده ایم و بودجه لازم را برای انجام ماموریت‌مان نداریم.

ادامه دارد...

کد N869507