سی ان ان خبر داد:

کری شنبه راهی وین می شود/ متن توافق بدون امضا منتشر می شود

سیاسی

یک رسانه آمریکایی از احتمال بالای انتشار متن نهایی توافق جامع هسته ای بدون امضای ایران و کشورهای ۱+۵ خبر داد.

به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از سی ان ان، آمریکا انتظار دارد که متن توافق با ایران که شامل ضمایم فنی است بدون امضای طرفین حاضر در مذاکرات منتشر شود.

این موضوع را یکی از مقامات عالی دولت آمریکا اعلام کرده است. این مقام آمریکایی همچنین از سفر جان کری به وین برای حضور در آخرین دور از مذاکرات هسته ای ایران خبر داد. 

به نوشته سی ان ان، این اقدام (انتشار متن توافق بدون امضا) در را برای منتقدانی که عقیده دارند ایران به موجب این توافق فرصت تخطی از آن راخواهد داشت باز می گذارد.  

بر اساس توافق لوزان، این و کشورهای ۱+۵ تا پایان ماه جاری میلادی فرصت دارند تا به توافق جامع برسند. 

در همین رابطه «سرگئی ریابکوف» معاون وزیر امور خارجه روسیه، و مذاکراه کننده ارشد این کشور در گفتگوهای هسته ای اعلام کرده که تدوین ۹۰ درصد از متن توافق پایان یافته است. 

ریابکوف با اعلام این مطلب گفت: «این۹۰ درصد مربوط به حجم کل سند توافق جامع است نه اهمیت مطالب».

این در حالی است که یک منبع نزدیک به تیم مذاکره‌کننده هسته‌ای ایران، از پرانتزهای باقی‌مانده‌ ای در متن توافق جامع خبر داد که حاوی موضوعاتی «مهم و اساسی» است.

این وضعیت در حالی است که «باراک اوباما» رئیس جمهور آمریکا، با «ولادیمیر پوتین» رئیس جمهور روسیه، بصورت تلفنی درباره روند مذاکرات هسته ای ایران گفتگو کرد. 

بر اساس اعلام کاخ سفید رهبران دو کشور بر اهمیت ادامه اتحاد میان اعضای کشورهای گروه موسوم به ۵+۱ در مذاکرات جاری با ایران، تاکید کرده‌اند.

سخنگوی کاخ سفید تأکید کرد ممکن است مذاکرات ایران و گروه ۱+۵ فراتر از ضرب الاجل ۳۰ ژوئن چند روزی تمدید شود.

جاش ارنست سخنگوی کاخ سفید تأکید کرد ممکن است مذاکرات هسته‌ای ۱+۵ فراتر از ضرب الاجل ۳۰ ژوئن، چند روزی تمدید شود. 

ارنست در جریان نشست خبری روز پنجشنبه کاخ سفید همچنین افزود که باراک اوباما توافقی را که مبتنی بر بیانیه هسته‌ای لوزان باشد مورد تأیید قرار می‌دهد و هرگونه توافقی که از بیانیه لوزان عدول کرده باشد مورد قبول رئیس جمهور اوباما نیست.