نوذر شفیعی مطرح کرد

طرح هسته‌ای مجلس، پشتوانه‌ای برای تیم مذاکره کننده

مذاكره,مذاكرات ايران و گروه 1 5

سخنگوی کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس تاکید کرد که طرح الزام دولت به حفظ دستاوردها و حقوق هسته‌ای ملت ایران پشتوانه‌ا‌ی برای تیم مذاکره کننده است که بر اساس منافع و مصالح ملی تدوین شده است.

سخنگوی کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس تاکید کرد که طرح الزام دولت به حفظ دستاوردها و حقوق هسته‌ای ملت ایران پشتوانه‌ا‌ی برای تیم مذاکره کننده است که بر اساس منافع و مصالح ملی تدوین شده است.

نوذر شفیعی در گفت و گو با خبرنگار پارلمانی خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا)، با اشاره به دو وظیفه مجلس یعنی قانون‌گذاری و نظارت بر اجرای قانون گفت: قانون گذاری در مجلس بر اساس رفع دغدغه‌های جامعه انجام می‌شود و این این طرح نیز در راستای وظایف مجلس تدوین شده است.

وی در ادامه یادآور شد: در مساله هسته‌ای به دلیل فراز و نشیب‌های زیاد، برداشت‌های بسیار مثبت تا برداشت‌های بسیار منفی مطرح شد، مجلس نیز با عنایت به این دغدغه‌ها این طرح را آماده کرد، دغدغه‌هایی که توسط مقام معظم رهبری دولت ، مردم و نمایندگان مطرح شده است.

سخنگوی کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس با اشاره به وظیفه نظارتی مجلس گفت: طبق قانون اساسی مجلس موظف به نظارت بر اجرای قوانین است که یکی از آن‌ها نظارت بر توافق نامه‌هایی‌ است که به تصویب مجلس می‌رسد؛ مجلس برای نظارت در موضوع توافق هسته‌ای زیاد حساسیت نداشته و به صراحت بیان نکرده است ولی عملا این مساله استنباط می‌شود.

شفیعی با تاکید بر این که این طرح تقویت کننده دیپلماسی هسته‌ای است گفت: فکر نمی‌کنم جایی از این طرح برای تیم مذاکره کننده مشکل زا باشد که کسی بخواهد از تصویب این طرح ناراحت شود. در مقابل می‌توان گفت که این طرح پشتوانه‌ای برای تیم مذاکره‌کننده است.

وی افزود: باید مصوبه مجلس به عنوان پشتوانه‌ای دانسته شود نه این که تصور شود تعمد و عمدی در کاربوده تا مشکلاتی برای تیم مذاکره کننده به وجود آید.

به گفته‌ی شفیعی این طرح باعث ایجاد توازن بین حقوق و تکالیفمان است که تاکنون در مذاکرات تکالیف بسیار زیاد بوده و اما و اگرهایی در مورد برخی حقوقمان وجود دارد.

سخنگوی کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس تاکید کرد که مجلس بدون مطالعه و در فضای سیاسی این طرح را تصویب نکرده است بلکه اکثریت قریب به اتفاق مجلس و حتی طرفداران دولت به آن رای دادند که این خود نشان می‌دهد این طرح بر اساس حب و بغض مطرح نشده بلکه بر اساس نظر کارشناسی و فنی و در راستای منافع و مصالح ملی تدوین شده است.

انتهای پیام

کد N869410