عملیات گسترده مخالفان در جنوب سوریه و تاکید دمشق بر دفع حمله سنگین درعا

سیاسی

در راستای ادامه حمایت‌های آمریکا و همپیمانان منطقه‌ای آن از مخالفان سوری، بیش از 40 گروه مخالف دولت دمشق عملیاتی را در جنوب این کشور تحت عنوان "توفان جنوب" آغاز کرده‌اند که هدف از آن کنتر بر استان درعا و رسیدن به دروازه‌های جنوبی دمشق اعلام شده است.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، به نقل از پایگاه اینترنتی شبکه خبری الجزیره، این عملیات از بامداد روز پنجشنبه و با مشارکت بیشتر گروه‌های شبه نظامی مخالف دولت سوریه در استان‌های جنوبی این کشور از جمله ارتش آزاد، گروه‌های تندرو افراطی و القاعده آغاز شده که اداره آن توسط آمریکا، عربستان، ترکیه و قطر است.

24 ساعت پس از آغاز این حملات مخالفان مدعی هستند که بخش‌هایی از شهر درعا، مرکز استان درعا در جنوب دمشق را به کنترل خود درآورده‌اند و خبرهای رسیده از این منطقه نیز وجود درگیری‌های شدید در جنوب دمشق را تایید می‌کند.

رسانه‌های نزدیک به دولت سوریه تاکید دارند که ارتش و نیروهای همپیمان دولت سوریه توانسته‌اند شدیدترین حمله مخالفان از آغاز درگیری‌های این کشور در سه سال گذشته تا کنون به شهر درعا را ناکام بگذارند.

مخالفان سوری که بیش از 40 گروه شبه نظامی هستند از هفت محور به شهر درعا یورش بردند که مهمترین جبهه‌های آنها اردوگاه آوارگان فلسطینی و منطقه السد در جنوب شرقی، منطقه درعا البلد در جنوب، خطوط تماس در منطقه عتمان در شمال شهر، راه مواصلاتی درعا با الیادوده در شمال غرب درعا و راه مواصلاتی درعا طفس است که بخش‌هایی از آن‌ها پیشتر نیز در اختیار ارتش آزاد سوریه بود.

گروه‌های مخالف که تعدادی از آنها توسط آمریکا، ترکیه، قطر و عربستان در خاک اردن آموزش دیده‌اند به شکل خوبی مسلح شده‌اند و پیش از آغاز حمله مناطق مسکونی و نظامی شهر درعا را با هزاران موشک و گلوله خمپاره و توپ گلوله باران کردند.

مخالفان تحت حمایت آمریکا که از آنها به عنوان مخالفان میانه رو یاد می‌شود به همراه جبهه النصره، شاخه القاعده و دیگر همپیمانان آن که تحت حمایت قطر، ترکیه وعربستان هستند از سه ماه پیش حملاتی را در شمال سوریه آغاز کرده‌اند و براساس یک طرح برنامه‌ریزی شده طی سه مرحله قرار است خود را به دمشق برسانند که آغاز عملیات در جنوب سوریه مرحله دوم این طرح محسوب می‌شود.

انتهای پیام

کد N869409