انتقاد روسیه و چین از گزارش حقوق بشر آمریکا

معاون وزیر امور خارجه روسیه در واکنش به انتشار گزارش اخیر آمریکا درباره اوضاع حقوق بشر در جهان اعلام کرد که ارزیابی آمریکایی‌ها از وضعیت حقوق بشر در روسیه بر اساس تحریف واقعیت‌ها صورت گرفته است.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، به نقل از خبرگزاری اسپوتنیک، کنستانتین دولگف، معاون وزیر امور خارجه روسیه در امور حقوق بشر اعلام کرد که گزارش آمریکا درباره وضعیت حقوق بشر در روسیه بر مبنای اطلاعات صحیح منتشر نشده است.

پیش از این وزارت امور خارجه آمریکا گزارش سالانه خود را درباره وضعیت حقوق بشر در کشورهای مختلف دنیا منتشر کرد و در این گزارش روسیه به عنوان یکی از کشورهایی نام برده شده که در آن بنا به ادعای آمریکا تعرض به حقوق شهروندی در قالب زندانی کردن خبرنگاران و فعالان سیاسی صورت می‌گیرد.

دولگف در گفت‌وگو با شبکه خبری روسیه 24 گفت که ادعاهای مطرح شده در این گزارش قابل استناد نیست زیرا مبنای آن اطلاعات تحریف شده است.

این مقام روسی گفت: در مورد روسیه وضعیت حقوق بشر به طور سنتی توسط نویسندگان این گزارش مورد انتقاد قرار داشته و این بار نیز گزارشی به دور از حقایق و کاملا یک‌جانبه در مورد وضعیت جامعه مدنی کشور ما منتشر شده است.

وی در ادامه تصریح کرد: به نظر می‌رسد در این گزارش بعضی پاراگراف‌ها هرساله و به طور مستمر کپی می‌شوند.

وزارت امور خارجه روسیه پیش‌تر اعلام کرده بود که میزان همکاری آمریکا با مکانیزم های بین‌المللی رصد وضعیت حقوق بشر رضایت‌بخش نیست.

از سوی دیگر، چین نیز به گزارش منتشر شده از سوی واشنگتن درباره وضعیت حقوق بشر این کشور واکنش نشان داد. دفتر شورای اطلاعات چین در واکنش به این گزارش، آمریکا را به تبعیض نژادی و انتقاد مغرضانه از وضعیت حقوق بشر در این کشور متهم کرد.

در گزارشی که خبرگزاری شینهوا آن را منتشر کرد چین اعلام کرده که آمریکا خود در سایر کشورها به حقوق بشر تعرض می‌کند و مجامع جهانی بارها در این خصوص به واشنگتن کارت قرمز داده‌اند.

انتهای پیام

کد N869276