در سخنانی خطاب به انگلیس؛

دونالد تاسک: ارزش‌های بنیادین اتحادیه اروپا فروشی نیستند

سیاسی

رئیس شورای اروپا به انگلیس هشدار داد که وی برای دریافت طرح‌هایی برای چگونگی تغییر اتحادیه اروپا آماده است اما بر سر ارزش‌های بنیادین این اتحادیه سازش نخواهد کرد.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، به نقل از خبرگزاری آسوشیتدپرس، دونالد تاسک، نخست‌وزیر سابق لهستان و رئیس کنونی شورای اروپا این سخنان را در جمع رهبران اتحادیه اروپا در بروکسل مطرح کرد.

پیش از این دیوید کامرون،‌ نخست‌وزیر انگلیس گفته بود که از نشست دو روزه بروکسل برای توضیح این مساله که اتحادیه اروپا چگونه باید تغییر کند،‌ استفاده می‌کند. به گفته وی، اگر چنین امری محقق نشود اتحادیه اروپا باید خود را برای خروج انگلیس آماده کند.

کامرون و حزب محافظه‌کار وی ماه مه با کسب اکثریت مطلق آرا در انتخابات پارلمانی پیروز شد. کامرون وعده داد که تا سال 2017 رفراندومی را برای ماندن یا رفتن انگلیس از اتحادیه اروپا برگزار کند. انگلیس از سال 1973 عضو اتحادیه اروپاست.

با وجود این، دونالد تاسک هشدار داد که برخی مسائل قابل مذاکره نیست. وی بدون ذکر اینکه ارزش‌های اروپایی چه هستند، افزود: ارزش‌های بنیادین اتحادیه اروپا فروشی و یا قابل مذاکره نیستند.

بسیاری از انگلیسی‌ها بر این باورند که اتحادیه اروپا در زندگی آنها بسیار دخالت می‌کند و کشور آنها اختیارات گسترده‌ای در اختیار بروکسل قرار داده است. مقام‌های انگلیسی می‌گویند که کامرون می‌خواهد تا اتحادیه اروپا بیشتر بر روی صلاحیت‌های اصلی خود از جمله ایجاد رقابت اقتصادی و کاهش عطش ایجاد اتحاد نزدیکتر در بسیاری از حوزه‌ها از جمله در قوانین آزادی جابجایی کارگران بپردازد.

مارتین شولتس، رئیس پارلمان اروپا گفت که وی و سایر اعضا منتظرند تا کامرون "پیشنهادهای قاطع" خود را ارائه کند. شولتس که هفته گذشته برای مذاکرات با رهبر انگلیس راهی لندن شده بود، گفت که اتحادیه اروپا می‌تواند به راحتی به توافق دست یابد اما این در صورتی است که دولت انگلیس پیشنهادهایی ارائه دهد که اتحادیه اروپا را دموکرات‌تر، اثرگذارتر و شفات‌تر کند و در راستای تقویت بازار مشترک باشد.

انتهای پیام

کد N869259