کردهای ترکیه آنکارا را به حمایت از داعش برای ورود به کوبانی متهم کردند

سیاسی

با آغاز مجدد تحرکات داعش در مناطق شمالی سوریه و در مجاورت مرز ترکیه حزب دموکراتیک مردم این کشور آنکارا را به حمایت از تروریست‌ها و فراهم کردن شرایط برای قدرت گرفتن مجدد آنها در شمال سوریه متهم کرد. اتهامی که دولت آنکارا آن را تکذیب می‌کند.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، به نقل از شبکه خبری اسکای نیوز، حزب دموکراتیک مردم ترکیه که حامی کردهاست دولت را به حمایت از تندروها و فراهم کردن شرایط برای عبور آنهان به خاک سوریه و حمله به شهر کوبانی متهم کرد.

فیگن یوکسکداغ، رهبر حزب مذکور، حمله داعش به شهر مرزی کوبانی را یک کشتار توصیف کرد و گفت: دولت ترکیه مدت‌هاست از داعش حمایت می‌کند و کشتار امروز بخشی از این حمایت‌هاست. احتمال بالایی وجود دارد که این تندروها از خاک ترکیه وارد کوبانی شده باشند.

وی ادامه داد: اظهارات مقامات سیاسی ترکیه از نظر ما باطل هستند و دولت آنکارا باید ثابت کند که از داعش حمایت نمی‌کند.

حزب دموکراتیک مردم ترکیه آنکارا را به حمایت از داعش برای ورود به کوبانی متهم کرد. این تندروها صبح روز پنج شنبه با ورود به کوبانی در حمله‌ای غافلگیرانه به شهر با استفاده از عوامل انتحاری و شلیک به سوی مردم دست کم 50 تن را کشتند و درگیری هنوز میان طرفین ادامه دارد.

غریب حسو، نماینده این حزب نیز ضمن انتقاد از دولت آنکارا در حمله به کوبانی گفت: این گروه‌های تروریستی از خارج مرزهای سوریه و از داخل مرزهای ترکیه وارد کوبانی شده‌اند.

داعش پامداد پنجشنبه حملات همزمانی را علیه نیروهای دولت سوریه و پیشمرگ‌های کرد آغاز کرد. این حملات با انفجار یک خودروی بمب گذاری شده در منطقه‌ای در نزدیکی گذرگاه مرزی ترکیه شروع شد که دست کم 15 کشته و 70 زخمی برجای گذاشت.

در مقابل دولت ترکیه این اتهامات را رد می‌کند.

نعمان کورتولمرش، معاون نخست وزیر ترکیه در توییتر اعلام کرد که ادعاهای مطرح شده مبنی بر اینکه داعشی‌ها از مرزهای ترکیه وارد کوبانی شده‌اند دروغ است.

در ژانویه گذشته، پیشمرگ‌های کرد با حمایت ائتلاف ضد داعش موافق به بازپس گیری کوبانی و چندین شهر و روستای اطراف آن و نیز بیرون راندن داعشی‌ها شدند. در درگیری‌های کردها با داعشی‌ها که چهار ماه ادامه داشت بیش از 200 هزار تن به ترکیه مهاجرت کردند.

انتهای پیام

کد N869199