بیانیه سازمان جوانان و دانشجویان حزب مردم‌سالاری:

دولت در قبال جوانان عملکرد شایسته‌ای نداشته است

سیاسی

سازمان جوانان و دانشجویان حزب مردم‌سالاری تاکید کرد: دولت در قبال جوانان تدابیر شایسته‌ای انجام نداده است و متاسفانه کمترین توجه به پتانسیل‌های سیاسی جوانان می‌شود.

به گزارش خبرنگار مهر، سازمان جوانان و دانشجویان حزب مردم‌سالاری در همایش حق‌الناس که عصر امروز چهارشنبه در هتل المپیک تهران برگزار شد، طی بیانیه‌ای تاکید کرد: حق جوانان این است که در ساختارهای رسمی و مدنی نقش مؤثری داشته باشند.

متن این بیانیه به شرح زیر است:

سازمان جوانان و دانشجویان حزب مردم‌سالاری خداوند را شاکر است که در ماه ضیافت الهی موفق شد با حمایت همه جانبه دبیرکل این حزب، همایش حق‌الناس را برگزار کند. لذا با تشکر از همه سخنرانان و شرکت‌کنندگان عزیز به‌ویژه جوانان و دانشجویان گرامی متذکر می‌شویم که اینک با نزدیک شدن به ایام انتخابات مجلس بار دیگر سخن از حضور پررنگ جوانان و اهمیت نقش آنها در جنبش های اجتماعی- سیاسی بیشتر به گوش می‌رسد. همگان اذعان دارند که بدون نقش جوانان موفقیت در عرصه‌های انتخاباتی برای جریان های سیاسی ممکن نبوده و نخواهد بود.

به نظر می‌رسد بهترین تجلی نقش‌آفرینی جوانان، این است که در حوزه های مختلف از جمله در عرصه سیاسی نفوذ داشته به‌گونه‌ای که باید اراده و رویکرد نو در سطح جامعه شکل گرفته و جوانان خود به دنبال احقاق حقوق خود حرکت کنند.

حق جوانان این است که در ساختارهای رسمی و ساختارهای مدنی نقش مؤثری داشته باشند و سعی کنند در نهادهای اجتماعی مدنی بیشتر حضور پیدا کنند تا به تدریج این خواست عمومی به شکل قانون و سیاست‌های رسمی جامعه تبدیل شود و جایگاه جوانان و نقش و سهم‌شان نیز به رسمیت شناخته شود از این رو سازمان جوانان و دانشجویان حزب مردم‌سالاری با دعوت از تمام جوانان کشور در جهت احقاق حقوق جوانان بر این باور است که متأسفانه به نحو احسنت از پتانسیل‌های جوانان در عرصه مدیریتی استفاده نشده است و نیاز به حضور گسترده آنها در صحنه تصمیم‌گیری‌های مهم جامعه است.

جوانان باید با تمرین و گفتگو در جهت رشد تحمل، مشارکت و همفکری تلاش کرده تا آمادگی حضور در فضای حقیقی و مسئولیت‌های واقعی را در آینده نزدیک داشته باشند که این امر نیاز به فعالیت‌های جدی تشکیلاتی جوانان در غالب احزاب، NGO‌ها و تشکل‌های صنفی و دانشجویی دارد.

برای عملیاتی کردن این امر نیاز به یک رویکرد تلفیقی در حوزه‌ جوانان احساس می‌شود، یعنی دولتمردان باید جوانان را به عنوان یک پتانسیل عظیم کشور به رسمیت بشناسند و جوانان نیز باید در همه عرصه‌های کلان، خرد، اجرایی، سیاست‌گذاری و قانون‌گذاری حضور داشته باشند و دولتمردان نیز باید از ایده‌های نو و انرژی و آرمان‌های جوانان استفاده بهینه کرده وبا تأکید بر حقوق شهروندی در تأمین حقوق جوانان مشارکت کنند.

سازمان جوانان و دانشجویان حزب مردم‌سالاری در این بیانیه با انتقاد از عملکرد دولت در قبال جوانان اعلام داشته است: در حوزه جوانان تدابیر شایسته از سوی دولت تدبیر و امید صورت نگرفته و متأسفانه کمترین توجه به پتانسیل‌های سیاسی جوانان وابسته به احزاب در حوزه‌های سیاسی اجتماعی وجود داشته است و امیدواریم دولت با تغییر رویکردهای خود نسبت به حوزه جوانان از پتانسیل‌های موجود به نحو احسنت استفاده کند.

این بیانیه در پایان بر حضور فعالان نخبگان دانشگاهی و جوانان توانمند و کارآمد در دهمین دوره انتخابات مجلس تأکید دارد و ابراز امیدواری کرده است که حداقل ۲۵ درصد نمایندگان مجلس را افراد زیر ۴۰ سال از نخبگان تحصیل‌کرده و جوانان دانشگاهی تشکیل دهند.