پیشتازی دولت سیسی در زندانی کردن خبرنگاران مصری

سیاسی

یکی از نهادهای حقوق بشر امروز (پنجشنبه) گزارش داد که خبرنگاران در مصر با تهدیدهای بی‌سابقه‌ای مواجه هستند و تعداد خبرنگاران زندانی در این کشور به بالاترین تعداد رسیده است.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، به نقل از خبرگزای اسوشیتدپرس، کمیته حفاظت از خبرنگاران مستقر در نیویورک در این گزارش اعلام کرد: اکثر این زندانی‌ها به ارتباط داشتن با اخوان‌المسلمین تحت رهبری محمد مرسی، رییس جمهور سرنگون شده مصر متهم شدند.

در این گزارش آمده است: تهدید به حبس در مصر بخشی از فشار مقامات و رسانه‌های اجتماعی برای سانسور کردن انتقادات است. عبدالفتاح السیسی، رییس جمهوری مصر امنیت ملی را بهانه‌ای را برای سرکوب آزادی قرار داده است.

کمیته حفاظت از خبرنگاران در این گزارش تاکید کرد: مقامات عالیرتبه از جمله دادستان کل و وزیر دادگستری مصر این مساله را که قاهره هر خبرنگاری را به خاطر کارش زندانی کرده، رد می‌کند. این در حالی است که تحقیقات این کمیته نشان می‌دهد دولت السیسی به بهانه امنیت ملی، حقوق بشر از جمله آزادی مطبوعاتی را سرکوب می‌کند و در واقع در این زمینه یک رکورد ثبت کرده است.

موارد ذکر شده در این گزارش نشان می‌دهد که اکثر زندانی‌ها به خاطر پوشش دادن اعتراضات، انتشار دیدگاه‌های مخالف با دیدگاه‌های دولت یا گزارش در رابطه با بی‌عدالتی‌های رخ داده علیه افراد مرتبط با اخوان‌المسلمین به زندان افتاده‌اند.

برخی دیگر از این زندانی‌ها به گسترش آشوب و ناآرامی و برخی دیگر به انتشار اخبار کذب یا پیام‌های ضددولتی متهم شده‌اند.

انتهای پیام

کد N868932