حماس رسما با دولت وحدت ملی فلسطین موافقت کرد

تسنیم نوشت:

عضو کمیته اجرایی سازمان آزادی بخش فلسطین (ساف) اعلام کرد که همه گروه های فلسطینی به استثنای جبهه خلق با مشارکت در دولت وحدت ملی موافق هستند.

به گزارش گروه بین الملل خبرگزاری تسنیم به نقل از خبرگزاری سما، احمد مجدلانی تاکید کرد که جنبش حماس به «عزام الاحمد» از رهبران جنبش فتح اعلام کرده است که با مشارکت در دولت وحدت ملی موافق است.
کمیته اجرایی ساف یک کمیته برای آغاز رایزنی ها با جنبش حماس به منظور دستیابی به توافق جهت تشکیل دولت وحدت ملی در چارچوب زمانی مشخص (یک هفته) تعیین کرده است.

در حال حاضر بحث و گفت وگوها درباره برنامه این دولت است که برنامه های سازمان آزادی بخش فلسطین (ساف) در خصوص به رسمیت شناختن شروط کمیته چهارجانبه را سرلوحه خود قرار خواهد داد.

مجدلانی همچنین اظهار داشت که حماس به طور مستقیم در دولت وحدت ملی مشارکت خواهد کرد و اهتمام این جنبش بر این است که از دولت سایه که هم اکنون غزه را اداره می کند، رهایی یابد و حماس به فراهم کردن تمامی امکانات برای دولت وحدت ملی اعم از گذرگاه ها، تحویل وزارتخانه ها، بازگشت کارکنان قدیمی و حل مشکلات کارکنان فعلی و امنیتی اهتمام دارد.
از سوی دیگر یک منبع آگاه فلسطینی از سفر قریب الوقوع عزام الاحمد عضو کمیته مرکزی فتح به نوار غزه به منظور دیدار با رهبران حماس و آغاز رایزنی ها جهت تشکیل دولت در اوایل هفته آینده خبر داد.
کمیته اجرایی ساف تصمیم گرفته کمیته ای از اعضای خود برای تماس با گروه های فلسطینی و رایزنی جهت تشکیل دولت وحدت ملی طی یک هفته، تشکیل دهد.

در همین رابطه «امین مقبول» دبیر کل شورای انقلابی فتح اظهار داشت که الاحمد تماس با گروه های فلسطینی به منظور مطلع کردن آنها از دیدگاه هایشان را آغاز کرد است.
وی تاکید کرد که این تماس ها بر دستیابی به توافق بر سر دولت آتی و سازوکارهای فعالیت آن و نیز نامزدهای تصدی مناصب وزارتی متمرکز خواهد بود.
پیش از این «محمود عباس» رئیس تشکیلات خودگردان فلسطین اخیرا بر تشکیل دولت جدید این کشور بدون حضور حماس در این دولت تاکید کرد.
لوران فابیوس وزیر امور خارجه فرانسه چند روز پیش با محمود عباس دیدار کرد و پس از این دیدار گفت که عباس خواهان دولتی است که در آن تنها افرادی که اسرائیل را به رسمیت می‌شناسند، حضور داشته باشند.

5252

کد N868860