حاشیه‌های جلسه روحانی با احزاب:

قدردانی اصلاح‌طلبان از نمایندگان مجلس/ عدم استقبال از یک «صلوات»

سیاسی

ضیافت افطار رئیس‌جمهور به احزاب و چهره‌های سیاسی شب گذشته در سالن اجلاس سران برگزار شد که با برخی حاشیه‌ها و اظهارات همراه بود.

حمیدرضا ترقی عضو شورای مرکزی حزب موتلفه اسلامی در گفتگو با خبرنگار مهر با اشاره به ضیافت شب گذشته رئیس جمهور با دبیران کل احزاب و برخی چهره های سیاسی اظهار کرد: در جلسه دیشب بعد از سخنان آقای حداد عادل، غلامحسین کرباسچی دبیر کل حزب کارگزاران به بحث وحدت همه احزاب و گروه ها اشاره کرد و ضمن تایید سخنان حداد عادل گفت هیچکدام از احزاب و فعالین سیاسی حتی میرحسین موسوی و کروبی نمی‌خواهند به نظام آسیب وارد شود چراکه همگی مدافع نظام هستند.

صلوات یکی از اصلاح‌طلبان برای رییس دولت هشتم و عدم استقبال سایرین

وی افزود: در میان جمعیت حاضر در سالن هنگامی که رئیس جمهور می‌خواست سخنان خود را آغاز کند یکی از عناصر طرفدار خاتمی گفت جهت نشان دادن وحدت برای سلامتی خاتمی صلوات بفرستید که فقط برخی از اطرافیان این فرد خاص صلوات فرستادند.

ترقی تاکید کرد: اقدام وی مورد استقبال سایرین قرار نگرفت و سخنان و اظهارات اصلاح‌طلبان از این حد بیشتر نبود.

عضو شورای مرکزی حزب موتلفه تصریح کرد: سوءاستفاده عده ای از این جلسات امری طبیعی است اما اینکه این اقدامات و اظهارات در جلسه دیشب طراحی شده و لازم به برخورد با آنها باشد نبود و من حمایت صریحی از سوی این افراد از سران فتنه ندیدم.

اصلاح‌طلبان از مجلس شورای اسلامی تشکر کردند

وی با بیان اینکه در این جلسه برخی چهره‌های سیاسی از جمله فاطمه کولایی، غلامعلی حداد عادل، اسدالله بادامچیان، کاظم جلالی، قدرت الله علیخانی و غلامحسین کرباسچی سخنرانی کردند گفت: محور اصلی سخنان اصلاح‌طلبان که با سخنان رئیس جمهور هم اشتراک داشت این بود که همانطور که مذاکرات با طرف‌های بین المللی را دنبال می‌کنیم در داخل نیز باید مکانیزمی بیابیم که مذاکرات و گفتگوها بین احزاب و گروه های سیاسی نیز انجام شود.

ترقی تاکید کرد: سخن اصلاح‌طلبان این بود که استراتژی که در عرصه خارجی پیگیری می‌شود باید در موضوعات داخلی نیز دنبال شود.

وی ادامه داد: اصلاح‌طلبان همچنین از اقدام نمایندگان مجلس شورای اسلامی در رای منفی به استیضاح وزیر آموزش و پرورش تشکر کردند و این حرکت را یکی از نمونه های همدلی با دولت دانستند.

تا بر اصول امام و رهبری وحدت نداشته باشیم نمی‌توانیم متکثر شویم

عضو شورای مرکزی حزب موتلفه با اشاره به محورهای سخنان چهره های اصولگرا اظهار کرد: اصولگراها بیشتر حرف شان این بود که تا زمانی که بر روی موضوعاتی از جمله نظام، ولایت فقیه، استکبار ستیزی و اصول امام خمینی (ره) وحدت نداشته باشیم تکثر ما مفهومی ندارد بلکه باید ابتدا بر اصول امام (ره) وحدت کنیم و سپس بر روی روش های اداره کشور متکثر شویم.

وی افزود: اصولگرایان تاکید کردند تکثر بر روی اداره کشور باید تبدیل به رقابت سیاسی و ارائه برنامه شود تا مردم بتوانند در این رقابت انتخاب و نظرات خود را ارائه کنند.

رقی تصریح کرد: اصولگرایان همچنین تاکید داشتند که ابتدا ضروری است یک وحدت اولیه در بین نیروهای سیاسی وجود داشته باشد و هیچکس و جریانی نباید بر روی مسائلی از جمله اصول امام(ره) اختلاف داشته باشد.

عضو شورای مرکزی حزب موتلفه ادامه داد: محور بعدی سخنان فعالین اصولگرا این بود که دولت باید در شرایط سخت از همه نیروهای دلسوز نظام استفاده و خود را منحصر به یک جریان سیاسی نکند.

دست نیاز رئیس‌جمهور به کمک احزاب

وی در ادامه با اشاره به سخنان رئیس جمهور در جمع دبیران کل احزاب و چهره های سیاسی کشور گفت: آقای روحانی هم ضمن استقبال از بحث هایی که صورت گرفت بر حل معضلات کشور و کمک همه احزاب در رفع این مشکلات به دولت تاکید کرد و گفت قدرت ملی ما باید با تفاهم با یکدیگر محقق شود.

ترقی همچنین گفت: رئیس جمهور تاکید کرد که ما دست نیاز به سوی احزاب برای کمک به دولت دراز می کنیم.

عضو شورای مرکزی حزب موتلفه در پایان تصریح کرد: رئیس جمهور در جلسه شب گذشته به این موضوع نیز اشاره کرد که دغدغه همه ما ارزش های اسلامی است و رقابت ها باید همواره به نفع مردم باشد و نفع جامعه این نیست که به سمت حذف یکدیگر برویم.