اوباما سیاست خود را در قبال آزادی گروگان های آمریکایی تغییر داد

سیاسی

مقامات واشنگتن اذعان کردند که در تلاش برای آزادی اتباع آمریکایی به گروگان گرفته شده توسط گروه های تروریستی کوتاهی کرده است و از این پس اصلاحاتی را در این زمینه انجام خواهد داد.

به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از فرانس ۲۴، باراک اوباما رئیس جمهوری آمریکا اذعان کرد که دولت وی در برخی موارد از بذل تلاش کافی برای پایان دادن به کابوس خانواده هایی که اعضای آنها در اسارت گروه های افراطی و تروریستی نظیر داعش قرار دارند خودداری کرده است.

اوباما در بخشی از سخنانش به این واقعیت اذعان کرد که دولت وی گاهی خانواده گروگان ها را مأیوس کرده است. وی با اشاره به ۸۰ تبعه آمریکا که در سال های بعد از حوادث ۱۱ سپتامبر به گروگان گرفته شده اند از ایجاد اصلاحات در سیاست های واشنگتن سخن گفت تا شاید روند آزادی این افراد تسهیل شود.

رئیس جمهور آمریکا این اصلاحات را پس از دیدار با جمعی از خانواده های گروگان ها و  ۴۰ آمریکایی که پیشتر به گروگان گرفته شده بودند، مطرح کرد.

وی تاکید کرد که دولت واشنگتن همچنان از پرداخت باج به گروگان گیرها خودداری می کند چرا که این امر منجر به تامین مالی گروه های افراطی نظیر داعش شده و ممکن است بیش از پیش آنها را برای هدف قرار دادن شهروندان آمریکایی ترغیب کند.

با این حال، اوباما گفت که دولتش از تعامل میان خانواده اسرا و گروگان گیرها ممانعت نخواهد کرد و از این پس خانواده ها برای اقداماتی که در جهت آزاد سازی فرزندانشان انجام می دهند تحت پیگرد قانونی قرار نخواهند گرفت.

در رویکرد جدید کاخ سفید، همکاری بیشتری میان دولت و خانواده گروگان ها صورت خواهد گرفت و شخصی از سوی ریاست جمهوری ماموریت تسهیل تلاش های دیپلماتیک در جهت آزادی گروگان ها را بر عهده خواهد گرفت.

به این ترتیب علیرغم عدم پرداخت پول از سوی دولت، مقامات رسمی از این پس مانعی برای مذاکره با گروگان گیرها نخواهند داشت. در حال حاضر، ۳۰ تبعه آمریکا در اسارت گروه های افراطی، کارتل های مواد مخدر و گروه های خلافکار هستند.