اد رویس مدعی شد:

بعید است کنگره توافق هسته ای با ایران را بپذیرد

سیاسی

رئیس کمیته روابط خارجی مجلس نمایندگان آمریکا با ارسال نامه ای سرگشاده به باراک اوباما نوشت بعید است نمایندگان توافق هسته ای احتمالی با ایران را بپذیرند.

به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از آسوشیتدپرس، «اد رویس» مدعی شد که شیوه مذاکرات هسته ای با ایران به گونه ای در حال جلو رفتن است که امکان رسیدن به توافقی پایدار و بامعنی را کاهش می دهد و این موضوع برای نمایندگان کنگره قابل پذیرش نیست.

وی در نامه خود بدون اشاره به زیاده خواهی های طرف غربی نوشته است که اعطای «امتیازات ادامه دار» به ایران باعث جسارت بیشتر مذاکره کنندگان ایران خواهد شد و از احتمال تایید توافق هسته ای با تهران از سوی کنگره خواهد کاست.

پیشتر کنگره آمریکا طرحی را تصویب کرده بود که هرگونه توافق احتمالی هسته ای با ایران باید ظرف ۳۰ روز در کنگره این کشور بررسی و تایید شود.

این نامه در حالی منتشر شده که خبرگزاری آسوشیتدپرس پیشتر گزارش داده بود آمریکا و کشورهای غربی طرحی جدید در مذاکرات هسته ای به ایران ارائه کرده اند که در ازای پذیرش برخی محدودیت ها در برنامه هسته ای ایران، آمادگی دارند تا جدیدترین رآکتورها و تجهیزات پیشرفته هسته ای را در اختیار تهران قرار دهند.

ایران و گروه ۱+۵ متشکل از آمریکا، روسیه، انگلیس، فرانسه، چین و آلمان در حال مذاکره درباره نگارش متن توافق جامع هسته ای بر اساس راه حل های بدست آمده در مذاکرات ۱۳ فروردین لوزان سوئیس هستند. هر چند مهلت این مذاکرات تا روز ۱۰ تیرماه به پایان می رسد، با این حال طرفین احتمال تمدید این ضرب الاجل را رد نکرده اند.