امضای قراردادهایی به ارزش ۱۲ میلیارد دلار بین ریاض و پاریس

سیاسی

مقامات فرانسه و عربستان سعودی در حال مذاکره برای نهایی کردن قراردادهایی به ارزش ۱۲ میلیارد دلار هستند که احتمالا شامل ساخت ۲ نیروگاه هسته ای برای سعودی ها نیز می شود.

به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از روزنامه صهیونیستی یدیعوت آحارونوت، قراردادهایی که مقامات فرانسوی و سعودی در حال مذاکره بر سر نهایی کردن آنها هستند، شامل فروش کشتی های گشت، بالگردهای مرزبانی، هواپیما و احتمالا ساخت ۲ نیروگاه هسته ای می شود.

بر این اساس خبر مذاکره بر سر نهایی کردن این قراردادها، در جریان سفر مقامات بلندپایه سعودی به پاریس اعلام شد. عربستان سعودی در حال حاضر ائتلافی از کشورهای عربی را برای حمله به مواضع نیروهای مردمی یمن تشکیل داده است.

در همین رابطه لوران فابیوس وزیر امور خارجه فرانسه گفت دو کشور توافق کرده اند تا ریاض کشتی های نگهبانی فرانسوی را به منظور تقویت گارد ساحلی خود که در حال حاضر با تهدیدهای فزاینده ای روبه روست، خریداری کند.

بیانیه دولت فرانسه در خصوص این قراردادها می گوید که دو کشور توافق کرده اند تا ۲۳ بالگرد برای وزارت کشور و ۵۰ فروند جت ایرباس خریداری شود. همچنین مطالعه بر روی ساخت دو رآکتور نسل جدید هسته ای و پسماندهای هسته ای و آموزش ایمنی هسته ای بخشی از این قراردادها است.