رئیس کل دادگاه‌های عمومی و انقلاب تهران:

وظیفه ذاتی دادگستری اجرای عدالت است

رئیس کل دادگاه‌های عمومی و انقلاب تهران به مناسبت هفته قوه قضاییه در بازدید از مجتمع قضایی عدالت گفت:‌ این هفته فرصتی است که از زحمات کارکنان قضایی تقدیر شود و با الگوپذیری از سیره شهید بهشتی خدمات قضا به مردم معرفی شود.

به گزارش گروه دریافت خبر خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا) عباس پوریانی در جمع قضات مجتمع قضایی عدالت،‌ باگرامیداشت هفته قوه قضاییه و تقارن این ایام با ماه رمضان و تسلیت شهادت شهید مظلوم دکتر بهشتی و 72 تن ازیاران باوفای ایشان گفت:‌ حادثه هفتم تیر باعث آشکار شدن ماهیت نفاق از چهره دشمنان نظام اسلامی شد و استکبار جهانی و صهیونیستم که پشت پرده از منافقین حمایت می‌کردند نقش‌شان در این حادثه برملا شد و موجب شد جمهوری اسلامی حرکت صحیح خود را با شهادت بهترین یاران انقلاب بیمه کند و ماهیت نفاق این دیوصفتان همیشه در تاریخ به ثبت برسد و مردم آگاه‌تر از هر زمان درک صحیحی از آرمان‌های انقلاب داشته باشند.

وی با بیان این‌که «اجرای عدالت وظیفه ذاتی دادگستری است» افزود: اجرای عدالت یکی از اصول مهم در هر نظامی است و به فرموده مقام معظم رهبری وظیفه همه دستگاه‌هاست و تضمین آن بر عهده دستگاه قضایی است.

وی با بیان این‌که «معیار سلامت هر جامعه‌ای دستگاه قضایی است» ، افزود: اگر دستگاه قضایی توانست به وظایف خود به درستی عمل کند نشانگر آن است که همه مجموعه‌ها به درستی کار می‌کنند.

رئیس کل دادگاه‌های عمومی و انقلاب تهران با اشاره به اجرای قانون جدید آیین دادرسی کیفری افزود:‌ رعایت حقوق شهروندی ، حفظ حقوق متهم وبزه دیده،‌ جلوگیری از بازداشت‌های بی رویه،‌ الزام حضور مشاور در تشکیل دادگاه ویژه اطفال و حضور الزامی وکیل در جرایم مهم از مزایای آیین دادرسی کیفری جدید است و در همین راستا برای رسیدگی به جرایم نیروهای مسلح ،‌اشخاص حقوقی ، رایانه‌ای و الکترونیکی تشکیلات جدیدی ایجاد خواهد شد.

وی افزود:‌ در قانون جدید آیین دادرسی کیفری،‌ دادگاه کیفری قبلی که در آن‌ها موضوعات عمومی جزایی و کیفری رسیدگی می‌شد به دادگاه‌های کیفری یک و دو تغییر کرده و صلاحیت رسیدگی به هر کدام از جرایم موضوعه طبق قانون پیش بینی شده است.

این مقام قضایی در پایان ضمن تاکید بر اجرای سیاست‌های دستگاه قضایی گفت:‌ از مهمترین دیدگاه‌های ریاست قوه قضاییه تاکید بر استقلال قوه قضاییه، قانونمندی و قانونمداری پیشگیری از وقوع جرم و مبارزه جدی با پدیده مفاسد اقتصادی و زمین‌خواری است.

در جریان این بازدید یک روزه که به منظور بازرسی و بررسی مشکلات این مجتمع قضایی صورت گرفت، رئیس کل دادگاه های عمومی و انقلاب تهران به همراه معاونین خود با تعدادی از متقاضیان ، ملاقات چهره به چهره و دستورات و ارشادات قضایی را صادر کردند.

انتهای پیام

کد N868443