پس از حضور در مراسم افتتاح مجلس جدید ترکیه

سفیر ایران: کار انتخاب رییس مجلس به دور چهارم می‌کشد

سیاسی

سفیر ایران در آنکارا در مراسم افتتاح پارلمان جدید ترکیه حضور یافت.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، علیرضا بیکدلی با اشاره به حضورش در مراسم سوگند نمایندگان جدید مجلس ترکیه در صفحه فیس‌بوکش نوشت: دنیز بایکال، رییس سِنی به عنوان اولین نماینده سوگند یاد کرد بعد از او تک تک نمایندگان پشت تریبون قرار گرفته و سوگند یاد کردند. تا روز جمعه 4 حزب نامزدهای خود برای سمت ریاست مجلس را اعلام می‌کنند.

فعلا حزب دمکراتیک خلق‌ها، دنگیر میرمحمت فرات را معرفی کرده است. بقیه احزاب به پست ریاست به عنوان بخشی از روند چانه‌زنی برای تشکیل ائتلاف نگاه می‌کنند بنابراین تا آخرین لحظه اسم‌های مختلف مطرح و گمانه‌زنی می‌شود. بعد رای گیری برای انتخاب رییس مجلس است.

برای انتخاب شدن یکی از نامزدها به سمت رییس مجلس ملی ترکیه باید در دور اول و یا دوم رای‌گیری دو سوم آراء را بیاورد. احتمالا هیچ‌کس چنین رایی نمی‌آورد. بنابراین دور سوم با پنجاه درصد و دور چهارم با اکثریت نسبی نتیجه را مشخص می‌کند. به نظر می‌رسد کار به دور چهارم می‌کشد. انتخاب رییس مجلس تصویر کلی دولت ائتلافی را مشخص خواهد کرد.

به گزارش ایسنا، بازگشایی جلسه پارلمان یا شورای ملی ترکیه یک مراسم تشریفاتی است و 550 نماینده منتخب باید تک تک سوگند یاد کنند. این نشست هم‌چنین آغازی است برای انتخاب رییس پارلمان. احزاب تا 5 روز فرصت دارند کاندیدای خود را برای این پست معرفی کنند. در حال حاضر حزب عدالت و توسعه 258 کرسی از پارلمان 550 عضوی پارلمان، حزب مردم جمهوری‌خواه 132 کرسی و حرکت ملی‌گرا و حزب دموکراتیک حامی کردها نیز 80 کرسی را در اختیار دارند. اگر احزاب موفق به تشکیل ائتلاف ظرف 45 روز پس از انتخاب رییس پارلمان نشوند رجب طیب اردوغان، رییس‌جمهور می‌تواند درخواست انتخابات زودهنگام کند.

انتهای پیام

کد N868365