وزیر خارجه عراق مداخله کشورش در امور داخلی بحرین را تکذیب کرد

سیاسی

وزیر خارجه عراق ضمن تاکید بر پایبندی این کشور به روابط استراتژیک با کشورهای شورای همکاری خلیج فارس مداخله عراق در امور داخلی بحرین را تکذیب کرد.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، به نقل از پایگاه خبری ایلاف، ابراهیم جعفری، وزیر خارجه عراق در نشستی با سفرای کشورهای بحرین، کویت و امارات در بغداد در خصوص روابط عراق با کشورهای شورای همکاری خلیج فارس و اعتراض این شورا به بیانیه وزارت خارجه عراق در خصوص محکومیت حبس شیخ علی سلمان، دبیرکل جمعیت الوفاق بحرین، بزرگترین گروه شیعه مخالف این کشور بحث و گفت‌وگو کرد.

وی تاکید کرد: عراق به استراتژیک بودن روابط طولانی مدت با کشورهای شورای همکاری خلیج فارس براساس منافع و خطرات مشترک پایبند است.

جعفری تصریح کرد: ما خواهان عدم مداخله در امور داخلی تمامی کشورها هستیم. به عنوان مثال نه تنها عراق در یمن مداخله نکرده بلکه قاطعانه مخالفت خود را در جلسات اتحادیه عرب در قاهره اعلام کرد. این سیاست عراق است.

وی مداخله عراق در امور بحرین را نیز تکذیب کرد و گفت: ما از سال 2003 همواره خواهان بازگشت عراق به آغوش جهان عرب و همکاری مشترک برای مقابله با چالش‌های منطقه و جهان بوده‌ایم. عراق در هیچ عملیات تروریستی در هیچ کشوری نقش نداشته و خواهان روابط مستحکم با دیگر کشورهاست. ما همچنین از کشورهای عربی می‌خواهیم تا در کنار عراق برای برای مقابله با داعش بایستند چرا که قدرت جهان عرب به قدرت عراق بستگی دارد.

سفرای کشورهای بحرین، کویت و امارات بر تمایل کشور خود به ابقای روابط با عراق و کمک به این کشور در جنگ علیه تروریسم تاکید کردند.

دیدار جعفری با سفرای مذکور پس از آن انجام شد که شورای همکاری خلیج فارس احمد انور عبدالحمید، کاردار عراق در عربستان را احضار و مراتب اعتراض این شورا را در خصوص بیانیه وزارت خارجه عراق به وی اعلام کرد.

وزارت خارجه عراق صدور حکم حبس شیخ علی سلمان به مدت چهار سال از سوی دادگاه بحرین را محکوم کرده و خواهان آزادی فوری وی شده بود.

کشورهای شورای همکاری خلیج فارس در یادداشت اعتراض آمیز خود از صدور چنین بیانیه‌ای از سوی وزارت خارجه عراق ابراز تاسف کردند و خواهان پایان فوری و نهایی مداخله در امور داخلی بحرین یا شورای همکاری خلیج فارس شدند.

انتهای پیام

کد N868273