اسپوتنیک: بی‌بی‌سی بخش‌هایی از مصاحبه یانوکوویچ را سانسور کرد

خبرگزاری اسپوتنیک روسیه فاش ساخت، شبکه خبری بی بی سی "بخش‌های مهم زیادی" از مصاحبه اخیر خود با ویکتور یانوکوویچ را در بخش انگلیسی زبان خود سانسور کرده است.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا)، به نقل از خبرگزاری اسپوتنیک، شبکه خبری بی بی سی بخش‌های مهمی از مصاحبه اخیر خود با ویکتور یانوکوویچ، رئیس جمهور مخلوع اوکراین را از جمله درباره نسل‌کشی در منطقه دونباس و مساله شبه‌جزیره کریمه برای مخاطبان انگلیسی زبان خود حذف کرده است.

به عنوان مثال از جمله صحبت‌های یانوکوویچ درباره وضعیت شبه‌جزیره کریمه که از بخش انگلیسی زبان حذف شده در حالی که در بخش روسی زبان شبکه بی بی سی موجود است، مربوط به بخشی است که یانوکوویچ گفت زمانی که تصمیم به ترک اوکراین گرفت در کریمه بود و در آن زمان دولت او سرنگون شده و دو گزینه پیش روی او قرار داشت: جمع کردن وفادارانش برای آغاز جنگ و یا ترک کشور.

یانوکوویچ همچنین در این بخش گفته است: اگر من اوکراین را ترک نمی‌کردم به احتمال زیاد همان وضعیتی که اکنون در منطقه دونباس وجود دارد در کریمه نیز رخ داده بود. حتی به احتمال زیاد این وضعیت به دیگر مناطق نیز کشیده می‌شد و ما با یک جنگ داخلی تمام عیار در اوکراین مواجه می‌شدیم. اما برای مردم کریمه کدام بهتر بود؟‌ صلح یا جنگ؟

وی در ادامه همچنین افزوده است: کریمه نمی‌خواست پذیرای ایدئولوژی راستگرای افراطی میدان استقلال کی‌یف که به آنها تحمیل می‌شد، باشد. جنبش میدان استقلال به دلیل دورنمای راست افراطی‌اش باعث وحشت کریمه و دونباس و جنوب شرق اوکراین شده بود. این اصلی‌ترین چیزی بود که مردم کریمه را وادار کرد واحدهای دفاع شخصی تشکیل دهند و از خود دفاع کنند و به دنبال آن شورای عالی جمهوری تصمیم به برگزاری رفراندوم در کریمه گرفت.

هم‌چنین یانوکوویچ درباره اتفاقات منطقه دونباس پاسخ‌هایی داده که حذف شده‌اند. وی گفته است: در این منطقه آرامگاه‌های اجداد، والدین و خویشاوندان و دوستان نزدیک من قرار دارند. رخدادهای دونباس یک تراژدی وحشتناک است. در دونباس نسل کشی درحال رخ دادن است. نسل کشی مردم دونباس. این نسل کشی را کسانی انجام می‌دهند که تانک و سلاح‌هایشان را برای شلیک به سوی غیرنظامیان صلح طلب مستقر کردند.

انتهای پیام

کد N868133