/تحولات عراق/

پاکسازی شهر البغدادی در غرب عراق/ تخریب خانه‌های اهل‌سنت به دست داعش

سیاسی

نیروهای عراقی در ادامه تلاش‌های خود برای پاکسازی این کشور از وجود داعش، امنیت را به بخش‌های عمده‌ای از شهر البغدادی بازگرداندند. در همین حال گروه تروریستی داعش در اقدامی انتقام جویانه 400 خانه اهل تسنن را در شمال تکریت منفجر کرد.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا) به نقل از سومریه نیوز، وزارت دفاع عراق در بیانیه‌ای اعلام کرد که نیروهای ارتش بیشتر مناطق شهر البغدادی را پاکسازی کرده‌اند و محاصره یک محله‌ی مسکونی از توابع شهر البغدادی را شکستند.

در این بیانیه همچنین آمده است که عراقی‌ها توانستند به ساکنان آواره این شهر پناه داده و کمک کنند و برای بازگشت ساکنان شهر البغدادی، تعدادی از تروریست‌ها به هلاکت رسیده و خودروهای آنها منهدم شد و عملیات بازرسی‌های امنیتی برای بازگشت ساکنان شهر البغدادی صورت گرفت.

از سوی دیگر، یک منبع امنیتی در استان کرکوک عنوان داشت که داعشی‌ها تعدادی از خانه‌ها را در روستای بشیر در جنوب این استان منفجر کردند.

همزمان شورای شیوخ عشایر استان صلاح‌الدین از اقدام داعش در منفجر کردن 400 منزل اهل تسنن در روستای الزویه در شهرستان بیجی در شمال تکریت خبر داد.

مروان الجباره، سخنگوی این شورا عنوان داشت که داعش این اقدام را به عنوان مجازات دسته جمعی مردمی که مخالف حضور داعش در منطقه خود بودند، انجام داد.

از سوی دیگر، یک منبع در استان کرکوک گفت که داعش عملیات گسترده‌ای را برای تخریب قبرها در جنوب غرب این استان آغاز کرده است و اعضای داعش مرقدهایی از شیوخ صوفی‌ها را منفجر کردند.

وزارت دفاع عراق نیز سه‌شنبه شب اعلام کرد که خالد العبیدی، وزیر دفاع این کشور در سفری رسمی وارد صربستان شده تا مسلح کردن ارتش از منابع مختلف و مکانیزم‌های همکاری نظامی میان دو کشور را مورد بررسی قرار دهند.

این سفر وزیر دفاع عراق بنا به دعوت براتیسلاو گاشیچ، وزیر دفاع صربستان برای بررسی مکانیزم‌های همکاری نظامی میان دو کشور انجام شد.

در همین حال، یک منبع عراق در استان دیالی عنوان داشت که در انفجار یک خودروی بمب‌گذاری شد در شرق بعقوبه، 22 تن کشته شدند.

انتهای پیام

کد N868045